Firemní úvěry jsou nejdražší za dvacet let, útěchou je euro

Firemní úvěry jsou nejdražší za dvacet let, útěchou je euro

Úvěry v tuzemsku jsou dražší než za globální krize. Firmy hledají útěchu v euru.

Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci prvního čtvrtletí 8,9 procenta. Pohybuje se tak okolo nejvyšších úrovní od roku 2004, kdy Česká národní banka tyto statistiky sleduje. Vyplývá to z dat centrální banky. Ještě před dvěma lety byly přitom průměrné sazby pod dvěma procenty.

Firmy vysokým úrokovým sazbám čelí například financováním v eurech. „Příčinou jsou stále výrazné rozdíly mezi úrokovými sazbami české a Evropské centrální banky, a tím pádem i levnější úvěry. Nejdál jsou v tomto ohledu odvětví jako reality, energetika nebo automotive, kde se eurem běžně platí nájmy, komodity nebo dodávky. Podobně na tom jsou i velké infrastrukturní projekty typu rozvodné sítě a privátně financované dálnice a železnice,“ řekl partner společnosti PwC ČR Jan Brázda.

Loni se projevil s plnou silou důsledek toho, jak se odpoutaly měnově politické sazby České národní banky a Evropské centrální banky, na ně navázané tržní sazby a rozdíl v ceně úvěrů v eurech a korunách, dodal poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Kdyby nebylo cizoměnových úvěrů, nominální objem úvěrů by podle něj výrazně meziročně klesl, což by byl nesporný důkaz recese.
I v době globální krize byly sazby nižší

Úrokové sazby firemních úvěrů se v posledních letech držely stabilně kolem dvouprocentní, maximálně tříprocentní úrovně. I v době finanční krize v letech 2007 až 2009 jen krátkodobě přesáhly pětiprocentní úroveň.

„Trh předpokládá, že prakticky po celý letošní rok zůstanou sazby na současných hodnotách. Původní předpoklady o rychlém návratu inflace k blízkosti inflačního cíle ČNB se nenaplňují, dvouciferná inflace – a s tím spojené vysoké úrokové sazby – zůstanou v ekonomice minimálně po celý letošek,“ uvedl jednatel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler.

Vedle vysokých sazeb banky zpřísnily pravidla pro poskytování úvěrů, firmy proto podle něj hledají alternativní způsoby financování, jako je třeba crowdfunding. Za poslední dva roky firemní úvěry zdražily více než čtyřnásobně.

Zdroj: čtk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..