Firmy se přesouvají ke krátkodobým úvěrům, klesá i zájem domácností o úvěrování

Firmy se přesouvají ke krátkodobým úvěrům, klesá i zájem domácností o úvěrování

Zájem domácností o úvěry klesá, podniky se přesouvají ke krátkodobým úvěrovým příležitostem.

U nefinančních podniků klesla poptávka po dlouhodobých úvěrech na investice, naopak vzrostla poptávka po krátkodobých úvěrech k financování provozu a zásob. Uvedla to Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtletním šetření úvěrových podmínek bank.

„Více než dvě třetiny bankovního trhu vnímaly pokračující pokles poptávky po úvěrech na bydlení,“ uvedla ČNB. Hlavním důvodem pro snížení poptávky byly zvýšené životní náklady domácností způsobené inflací a růstem cen energií a také zvýšení úrokových sazeb u úvěrů. Nepříznivě na zájem o úvěry působily také vysoké ceny nemovitostí nebo vývoj úspor domácností.

Snížil se také zájem domácností o spotřebitelské úvěry. „V tomto směru působily nižší výdaje domácností za zboží dlouhodobé spotřeby, výše úrokových sazeb a slabší spotřebitelská důvěra,“ uvedla centrální banka.

Celková poptávka nefinančních podniků po úvěrech zůstala ve čtvrtém čtvrtletí stejná, změnila se ale její struktura, když klesal zájem o dlouhodobé úvěry a rostl o krátkodobé.

Podle ČNB se projevuje snížení potřeby financovat investice, fúze a akvizice a naopak roste potřeba financovat zvýšené zásoby. Podniky podle šetření ČNB drží vyšší objem zásob kvůli nedostupnosti některých surovin, materiálů a dílů nebo kvůli delším dodacím lhůtám.

Pro první čtvrtletí letošního roku banky výrazné změny poptávky po úvěrech neočekávají, a to ani u domácností, ani u podniků, uvedla ČNB.

Zdroj: ČNB, média

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..