Hypotéky už jen pro bohaté. Lidé ztrácejí o úvěry zájem

Hypotéky už jen pro bohaté. Lidé ztrácejí o úvěry zájem

Období levných hypoték definitivně skončilo. Ačkoli průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu zatím nepřekročila pět procent, prolomení této psychologické hranice se dá očekávat každou chvíli.

Centrální banka minulý týden opět zvyšovala sazby, tentokrát o půl procentního bodu na pět procent, a plošné zdražování hypoték bude následovat. Od dubna navíc začala platit tvrdší pravidla pro jejich poskytování. Úvěry jsou tak opět nedostupnější, může si je dovolit méně lidí a pochopitelně se to začíná na zájmu o tento způsob financování vlastního bydlení projevovat.

„Sazby hypotečních úvěrů stačily, po středečním zvýšení základních sazeb ze strany ČNB, zvýšit zatím jen některé banky, a proto je průměrná nabídková sazba hypoték Fincentrum Hypoindex k začátku týdne jen 4,88 procenta. Dá se tedy očekávat, že sazba v průběhu tohoto měsíce poroste, jakmile se ke zvýšení přidají i další bankovní ústavy,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

A ani v následujících měsících se růst úrokových sazeb rozhodně nezastaví. „Čím dál reálnější jsou scénáře, ve kterých se sazby dotknou ve druhé polovině roku sedmi procent. Zároveň přibude lidí, kteří nezvládnou svou hypotéku řádně splácet,“ říká Veronika Hegrová, obchodní ředitelka Hyponamiru.cz.

Postupné omezování a zdražování hypotečních úvěrů už samozřejmě také snižuje zájem, který o ně lidé mají. Oproti počátku loňského roku poklesla v prvním letošním kvartálu poptávka o hypotéky o dvacet procent a oproti závěru loňského roku to byl pokles dokonce čtyřicetiprocentní. A očekává se, že ve druhém kvartálu, kdy zpravidla lidé hypotéky shánějí nejčastěji, zájem o úvěry na bydlení ještě výrazně ochladne.

„Došlo k dočasnému ochlazení zájmu pod vlivem nejistoty, nižšího přílivu peněz od investorů a také kvůli vyšším úrokovým sazbám,“ uvádí Karel Kotoun, senior manažer v oblasti finančních služeb Accenture ČR.

Například největší tuzemské hypoteční tržiště Zaloto hlásí za březen nejen pokles online poptávky po hypotékách, ale i průměrné výše poptávaného úvěru.

Zdroj: Forbes.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..