Podnikatelské úvěry kvůli růstu sazeb ČNB zdražují. Firmy přecházejí na úvěry v eurech

Podnikatelské úvěry kvůli růstu sazeb ČNB zdražují. Firmy přecházejí na úvěry v eurech

Zvyšování úrokových sazeb v tuzemské ekonomice se existenčně nedotýká jen domácností a jejich půjček na bydlení, ale i podnikatelských úvěrů.

Úrokové náklady rostou hlavně firmám, které mají u svých bank sjednané půjčky s pohyblivou sazbou. Pro část podniků to jemotivace k tomu přejít na úvěry v eurech, které jsou aktuálně levnější.

Vyšší úrokové sazby v ekonomice zdražují úvěry například skupině Agrofert. Podle mluvčí Adély Čabayové však dopad není nijak výrazný. „I když celkové bankovní úvěry skupiny Agrofert byly ke konci roku 2020 přibližně 34 miliard korun, jen přibližně 15 miliard korun z této částky připadalo na úvěry českých společností koncernu,“ uvedla s tím, že část těchto úvěrů je navíc čerpána v eurech a nikoliv v korunách.

„I pokud by došlo k plnému přenosu vyšší sazby ČNB do úrokových sazeb a jejich zvýšení o celých 1,25 procentního bodu, dopad tohoto zvýšení korunových úrokových sazeb by neměl přesáhnout přibližně 150 milionů korun,“ dodala Čabayová.

Růst základní sazby Centrální banky se promítá do podnikatelských úvěrů, které jsou často přímo navázány na tříměsíční sazbu PRIBOR. „Proto se zvyšování sazeb ČNB nejrychleji propíše právě v korporátních úvěrech,“ vysvětlil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. „U těch úvěrů, které jsou uzavřeny na fixní sazbě, nebo kde sazba byla zajištěná, se nic nemění,“ dodala Dita Pasquier, která je v Komerční bance zodpovědná za firemní financování.

PRIBOR jsou tržní úrokové sazby, za které si mezi sebou půjčují peníze finanční domy na mezibankovním trhu. K této tržní úrokové sazbě si banky u firemních úvěrů přidávají marži, která se odvíjí od bonity klienta.

Například u nefinančních podniků, které využívají pohyblivou sazbu či mají krátkodobou fixaci do jednoho roku, činila ke konci září průměrná sazba u nově sjednaných půjček do 30 milionů korun 3,19 procenta. Pro srovnání, na konci minulého roku to bylo 2,57 procenta.

Hlavní zásah pro podnikatelský sektor však teprve přijde, protože ve statistikách, které zveřejňuje ČNB, ještě není zohledněný dopad posledních dvou navýšení sazeb centrální banky.

Zdroj: E15.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..