Třetina mladých Čechů nedosáhne na hypotéku. Berou si další úvěry nebo staví levněji

Třetina mladých Čechů nedosáhne na hypotéku. Berou si další úvěry nebo staví levněji

Zhruba třetina mladých Čechů se nejspíše bude muset uskromnit při výběru bydlení. Lidé ve věku do 36 let počítají i s tím, že si kromě pořízení menší nemovitosti budou muset déle a více spořit.

Hypotéku si přitom plánuje vzít šedesát procent mladých. Úvěry na nemovitost ale neustále zdražují a v květnu už je banky nabízely s vyšším než pětiprocentním úrokem. Za současné situace více než třetina mladých na úvěr na bydlení ani nedosáhne. A to i přesto, že pro ně platí o něco mírnější podmínky pro získání hypoték.

Petr Vnenk učí a studuje na dopravní fakultě v Pardubicích. Momentálně bydlí v nájmu. „Díval jsem se i na možnosti hypoték, ale i tam rostou úrokové míry velmi rychle. Pohybují se třeba na pěti až šesti procentech,“ přiblížil. V Pardubicích lze malé byty aktuálně sehnat za tři miliony korun. Kdyby si chtěl Vnenk takový pořídit, musel by naspořit alespoň 300 tisíc korun. Ze vzorových kalkulaček vyplývá, že by splácel u všech velkých bank přes šestnáct tisíc korun.

Některé finanční instituce už ale věk žadatelů o hypotéky zohledňují a úroky o něco snižují. I přesto téměř třicet procent mladých nyní raději nákup bydlení oddaluje a vyčkává, co se na trhu bude dít v dalších měsících nebo letech. Navyšování úroků navíc ještě nekončí. Banky hypotéky zdražují na základě toho, jak Česká národní banka nastavuje základní sazby. Ty by se v červnu měly podle slov současného guvernéra Jiřího Rusnoka ještě navýšit a překonat šest procent.

Ústupky z nároků

Na hypotéku nyní podle průzkumu dosáhne jen čtrnáct procent mladých. Další skoro čtvrtina si ji sice pořídí, ale na nemovitost, která neodpovídá jejich představám. „Druhou možností, jak se vypořádat s vyššími cenami, může být pomoc od rodičů, kteří mohou poskytnout vlastní bydlení jako zástavu nebo pomoci s úsporami,“ přiblížil mluvčí Unicredit Bank Petr Plocek.

Ideální splátka je pro lidi do 36 let do deseti tisíc korun. Tu by preferovala třetina z nich. Nad patnácti tisíc by pak mohlo měsíčně platit za hypotéku celkem dvacet procent mladých.

Češi si v dubnu brali hypotéky s průměrnou sazbou 4,15 setin procenta. V té době byla základní sazba stanovená Českou národní bankou na pěti procentech. Od té doby ale znovu stoupla na pět a tři čtvrtě procenta. Spolu s ní i úroky u hypoték.

Zdroj: Ceskatelevize.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..