Vysokými úroky se nebankovní společnosti jistí proti neplatičům

Vysokými úroky se nebankovní společnosti jistí proti neplatičům

Nízkopříjmovým a rizikovým žadatelům o úvěry, kteří nemají šanci v bance, ročně půjčí české nebankovní společnosti téměř 4 miliardy Kč. Přibližně 19 % z těch, kdo úvěr dostanou, má problém se splácením. Vysoké úrokové sazby „nebankovkám“ kompenzují ztráty z nedobytných pohledávek.

Finanční instituce vydají ročně celkem cca 3100 mld. Kč na spotřebitelské úvěry, tedy úvěry pro fyzické osoby na pořízení čehokoli pro vlastní potřebu. Z této sumy patří 33,8 mld. Kč poskytovatelům nebankovních půjček. Ačkoli tato část úvěrů tvoří cca 1 % z celkového objemu půjčených peněz, přesto je to stále vysoká částka, která je rozpůjčovaná mezi osoby, které nejsou dostatečně bonitní a spolehlivé na to, aby jim dala půjčku banka.

V posledních 5 letech, tedy od roku 2017, se počet lidí, kteří si vzali půjčku od nebankovní společnosti, pohybuje mezi 318 až 355 tisíci, v roce 2021 jich bylo 334 tisíc. Vyplývá to z informací společnosti CETA – Centra ekonomických a tržních analýz, která spolupracuje s Asociací poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).

CETA upozorňuje, že v souvislosti se zhoršením ekonomické a sociální situace v nízkopříjmových domácnostech v důsledku energetické krize a celkového zdražování může dojít k výraznému zvýšení počtu žadatelů o nebankovní půjčky, a to z toho důvodu, že právě tito klienti kvůli vysokým úrokovým sazbám v bankách nedosáhnou na kvalitní a bezrizikový úvěr.
Špatnou platební morálku má 19 % klientů

Podle informací APNÚ se v roce 2022 počet úvěrů, které jsou v prodlení, pohybuje kolem 19 % (v roce 2017 to bylo 23 %). Nedobytných pohledávek z úvěrů, které klienti nesplácejí vůbec, se ročně pohybuje kolem 4–6 %. Za úvěr v prodlení se považuje i takový, kde je splátka opožděná i o jediný den.

Právě vysoká míra delikvence je příčinou obvykle mnohem vyšších úrokových sazeb u nebankovních společností než u bank. Pokud lidé úvěry nesplácejí, peníze se musí vydělat jinde, tedy na těch, kdo platí.

„Průměrná míra zamítnutých nových žádostí o úvěr se zvýšila ze 40 % v roce 2017 až na 63 % v roce 2021. Znamená to, že členské nebankovní společnosti poskytnou úvěr pouze 37 % žadatelů,“ uvádí Aleš Perutka, předseda představenstva APNÚ.

Zdroj: Měšec.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..