Počty krátkodobých úvěrů rostou. I problémy se splácením

Počty krátkodobých úvěrů rostou. I problémy se splácením

Češi, hlavně mladí, si mnohem víc než dřív půjčují na běžnou spotřebu. Problém ale je, že skokově sílí podíl těch, kteří pak nedokážou své půjčky splácet. Nárůst je nejvyšší za 10 let.

Zadlužení Čechů roste. Na konci června dosáhla suma půjčených peněz částky 3,2 bilionu korun, meziročně téměř o tři procenta více. Vyplývá to z dat klientů zaregistrovaných v Bankovním registru klientských informací a Nebankovním registru klientských informací (BRKI a NRKI).

Objem dlouhodobých úvěrů, tedy půjček na bydlení, vzrostl meziročně o dvě procenta na 2,7 bilionu korun. Pro hypotéky a úvěry ze stavebního spoření to je velmi pomalý nárůst, vždyť ještě loni se objem těchto úvěrů meziročně zvyšoval až o 18 procent.

„Stojí za tím hlavně nízký zájem o hypotéky, které jsou kvůli vysokým úrokovým sazbám i vysokým pořizovaným cenám nemovitostí pro mnoho skupin obyvatel téměř nedostupné,“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Skloubili jsme dětskou fantazii a umělou inteligenci – poslechněte si unikátní pohádky

S tím, jak postupně dochází ke splácení starších úvěrů na bydlení a nových tolik nepřibývá, může podle ní časem dojít i ke stagnaci či snížení celkového objemu úvěrů, což bude ovlivněno i dynamikou cen nemovitostí.

Průměrná částka dlouhodobého dluhu činila na každého Čecha 2,5 milionu korun, téměř o 120 tisíc korun (cca o pět procent) více než před rokem. Takto dlouhodobě je zadlužen zhruba jeden milion Čechů.

Nejpočetnější skupina s dlouhodobým dluhem jsou stabilně lidé ve věku 35 až 44 let, kterých je téměř 400 tisíc. Oproti loňsku posílili v této skupině lidé ve věku 45 až 54 let, kterých je nyní o tři procenta více.

Naopak výrazně ubylo lidí s dlouhodobým dluhem v mladších věkových skupinách 25 až 29 let, kde zájem o hypotéky poklesl o pětinu, a u lidí mezi 15 až 24 lety, kterých v této skupině ubyla téměř čtvrtina.

Objem dlouhodobých úvěrů mírně rostl ve všech krajích kromě Prahy, kde poklesl o dvě desetiny procenta. Nejvíce se zájem o hypotéky navýšil ve Středočeském kraji, a to o více než čtyři procenta.

Úvěry na spotřebu skokově rostou

Krátkodobé zadlužení oproti tomu dlouhodobému roste výrazně rychleji. Ke konci druhého čtvrtletí dosahoval objem krátkodobých půjček, tedy úvěrů na nákup spotřebičů, oprav, doplatků energií či půjček na dovolenou a dárky, celkem 555 miliard korun. To je o téměř pět a půl procenta více než před rokem.

Průměrná částka na jednoho dlužníka přitom dosáhla téměř 240 tisíc korun. Meziročně se také zvýšil počet těchto krátkodobých dlužníků, a to o 18 tisíc na 2,3 milionu lidí.

Objem krátkodobého dluhu se zvýšil ve všech krajích, nejvíce v Praze, a to o 7,4 procenta.

Skokově sílí problémové půjčky

Jako problematická se ukazují hlavně čísla o nesplacených úvěrech – takových, které klienti nezaplatili tři a více měsíců po splatnosti. Objem těchto nesplacených úvěrů roste, a to takovým tempem, že to ukazuje na výraznější problém v ekonomice – lidem docházejí peníze na splácení menších půjček.

Celková nesplácená částka se meziročně zvýšila o 6,4 procenta na 29,2 miliardy korun. Za posledních 10 let, kdy Bankovní a Nebankovní registr sledují statistiky v tomto formátu, došlo vůbec poprvé k meziročnímu zvýšení v řádu jednotek procent, a to hned o tolik.


Zdroj: Seznam Zprávy

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..