Náročné papírování odrazuje mnohé zájemce od žádosti o úvěr na bydlení. O program, který má k bydlení pomoci mladým lidem do 40 let, tak není příliš velký zájem. Ministerstvo pro místní rozvoj se proto chystá jeho podmínky vylepšit. Aktuálně.cz oslovilo experty s dotazem, zda mají chystané úpravy šanci na úspěch.
Státní program podpory bydlení pro mladé do 40 let se od letošního roku přejmenoval z Půjček pro mladé na Vlastní bydlení. Běží už od roku 2018 a ministerstvo pro místní rozvoj ho nabízí přes Státní fond podpory investic.
Před třemi roky byl zájem o program z počátku velký, později ale začal upadat, a to kvůli měnící se úrokové sazbě, nízkým limitům a náročnému vyřizování žádostí. Od nového roku by se ale právě limity výše úvěrů měly zvýšit a také úroková sazba je v tuto chvíli relativně atraktivní.
„Nabídneme vylepšené podmínky, program otevřeme většímu počtu lidí. Výše úvěru na pořízení rodinného domu bude nově 3,5 milionu korun, nyní je to 2,4 milionu. Na koupi bytu nebo družstevního podílu bude limit tři miliony, nyní jsou to dva miliony. Na modernizaci bydlení bude možné žádat až o 750 tisíc, to je o 150 tisíc víc než doposud,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě a doplňuje, že výše poskytnutého úvěru bude i nadále ve výši 90 procent uznatelných nákladů.
Splatnost úvěru bude maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci a v případě úvěru na pořízení obydlí se prodlouží o 10 let na 30 let.
„Úvěrový program na pořízení nebo modernizaci obydlí mohou využít všichni lidé do 40 let, kteří buď žijí v manželství nebo v registrovaném partnerství, nebo pečují trvale o dítě do 15 let,“ dodává zpráva.
Výše úrokové sazby se řídí výší základní sazby Evropské komise pro Česko. Ta je nyní velmi atraktivní oproti úrokovým sazbám v bankách, činí 1,03 procenta. Ovšem za dobu trvání programu se často měnila, viz tabulka níže. A je tedy otázkou, zda i v lednu 2022, kdy výhodnější podmínky úvěrů začnou platit, bude stále tak atraktivní. Úroková sazba v době schválení je fixní po dobu pěti let a nesmí být nižší než jedno procento.
„Dokud bude úroková sazba v rámci tohoto programu ve výši jednoho procenta, půjde o pohádkovou sazbu, která se bude stávat ještě pohádkovější s každým dalším zvýšením tržních hypotečních sazeb. U tržních sazeb lze přitom v dalších měsících očekávat ještě další zvyšování až do blízkosti tří procent,“ komentuje ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické Michal Skořepa.
Zvýšené limity v případě nákupu bytu nebo domu jsou ale podle něj adekvátní jen pro obce daleko od velkých měst. Limit objemu půjčky na modernizaci může nebo nemusí stačit podle toho, jak rozsáhlá by modernizace měla být.
„Obecněji je ale třeba zdůraznit, že například vedle daňových odpočtů hypotečních úroků je tento program dalším kanálem, kterým stát, z mého pohledu nevhodně, podporuje zájem o vlastnické bydlení, a tedy nepřímo tlačí ceny domů a bytů výše. Dané státní prostředky by měly být věnovány spíš na zlepšení vnímání a faktického fungování nájemního bydlení,“ dodává ekonom Skořepa.
Více na: Aktualne.cz