Banky dál přitvrdí při schvalování hypoték a nově i ve spotřebitelských půjčkách. Úvěry pro firmy nezpřísní

Banky dál přitvrdí při schvalování hypoték a nově i ve spotřebitelských půjčkách. Úvěry pro firmy nezpřísní

Banky budou v prvním čtvrtletí pokračovat ve zpřísňování podmínek pro poskytování půjček domácnostem. Oproti minulým letům se nově zpřísní také podmínky pro dosažení spotřebitelských úvěrů.

Firmy, které si nyní vyřizují úvěr, budou ve výhodnější situaci než domácnosti. Vyplývá to z šetření ČNB.

Banky dávají najevo, že zpřísní udělování úvěrů pro domácnosti, zatímco podmínky úvěrů pro firmy zůstanou beze změny. Ukazují to v pondělí zveřejněné výsledky šetření ČNB mezi tuzemskými finančními institucemi, které odráží, jak budou vypadat jejich kritéria při schvalování úvěrů v prvních třech měsících letošního roku.

Šetření probíhalo mezi 21 bankami, které mají rozhodující podíl na trhu.

U hypoték jde o pokračování trendu. Přísnější podmínky souvisí podle výsledků šetření nejen se zavedením tvrdších doporučení ČNB na omezování úvěrů na bydlení, ale i s růstem cen rezidenčních nemovitostí.

Banky také dávají najevo, že budou více zohledňovat celkové příjmy žadatele vůči měsíční splátce hypotéky a i jeho celkovému zadlužení, jak to po nich centrální banka ve svých doporučeních také požaduje.

Zároveň většina trhu očekává, že přes zpřísnění podmínek úvěrů na bydlení poptávka zůstane silná. Za celý loňský rok banky podle odhadu Hypoteční banky půjčily jen o dvě miliardy korun méně než v rekordním roce 2016, kdy banky poskytly hypotéky bezmála za 226 miliard korun.

Zpřísnění podmínek pro spotřebitelské úvěry, které banky pro letošní 1. čtvrtletí avizují, je naopak jev, ke kterému banky v poslední době nesahaly.

Po většinu loňského roku banky poskytování spotřebitelských půjček uvolňovaly. To se mimo jiné projevilo i na pokračujícím poklesu průměrných úrokových sazeb.

Firmy úvěr dostanou snáze než domácnosti

Firmy, které si nyní vyřizují úvěr, budou ve výhodnější situaci než domácnosti. Banky na 1. čtvrtletí totiž neavizují změny podmínek pro poskytování firemních půjček. Kritéria pro udělování firemních úvěrů se uvolňovala během posledních dvou let. Jde o důsledek sílící konkurence.

V posledním čtvrtletí kvůli tomu došlo také k dalšímu snižování úrokových marží bank u úvěrů menším firmám. Poptávku po firemních úvěrech v závěru roku táhl zájem společností nakupovat další firmy nebo přefinancovat své starší, víceúročené úvěry, než bude ČNB pokračovat ve zvyšování své základní sazby a nové úvěry budou více zdražovat.

„Ve firemním segmentu nevidíme důvod pro zpřísňování kritérií hned z několika důvodů. Prvním je silná ekonomika a s tím související zvyšující se kvalita úvěrového portfolia. Také očekáváme růst poptávky po úvěrech ze strany klientů s ohledem na jejich sílící zájem o investice, kterou navíc umocňují možnosti čerpání z evropských fondů. V segmentu fyzických osob, respektive domácností, převládá opatrnost a skepse z dlouhodobého kontinuálního prohlubování regulace, která se odráží ve zpřísňování podmínek poskytování úvěrů,“ řekla Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

ČNB zvýšila svoje úrokové sazby, od kterých se odvíjí cena peněz v ekonomice, poprvé po pěti letech loni v srpnu. Základní dvoutýdenní repo sazba tehdy vzrostla z rekordního minima 0,05 procenta o 0,2 procentního bodu. Další zvýšení o čtvrt procentního bodu přišlo v listopadu a analytici očekávají jeho pokračování i v letošním roce. K růstu sazeb na 0,75 procenta by podle nich mělo dojít s největší pravděpodobností už na následujícím měnově-politickém zasedání v ČNB 1. února.

Zdroj: iHNed.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..