ČNB zvýšila úrokové sazby, půjčky zřejmě zdraží

ČNB zvýšila úrokové sazby, půjčky zřejmě zdraží

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Česká měna poté posílila k euru na 25,17 Kč/EUR, což je nejsilnější hodnota za více než pět let.

Nová prognóza ČNB podle guvernéra banky Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, ale v závislosti na vývoji ekonomiky. Část ekonomů nevylučuje, že ČNB letos zvýší sazby víckrát. Exportéři se kvůli sílící měně obávají ztrát.

Odborníci počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Například předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček očekává průměrnou sazbu úvěrů zajištěných nemovitostí s pětiletou fixací těsně pod třemi procenty. I podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je doba rekordně levných hypoték pryč. „Cena peněz na mezibankovním trhu již několik dnů roste a zvýšení sazeb bude dalším impulsem pro posun hypotečních sazeb směrem vzhůru,“ uvedl ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Průměrná úroková sazba hypoték loni v prosinci stoupla na 2,19 procenta.

V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Pro rok 2017 nechala odhad růstu na 4,5 procenta.

Zároveň centrální banka obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru, který by měl být letos 24,90 Kč/EUR. Příští rok ČNB počítá s posílením koruny na průměrných 24,50 Kč/EUR. Prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat jako žádoucí úroveň kurzu, upozornil Rusnok.

Odhadovaný kurz je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pro letošní rok silnější, než trh očekával. ČNB tak podle něj čeká, že zpřísňování měnové politiky se letos uskuteční více prostřednictvím silnější koruny a ČNB tak nebude muset tolik zvyšovat úrokové sazby.

Česká měna již během tiskové konference guvernéra začala znovu posilovat. Ve 14:30 se obchodovala za 25,19 Kč/EUR a kolem 17:00 se dostala na 25,17 Kč/EUR. Silnější závěr obchodování proti euru koruna zaznamenala naposledy před Vánoci 2012.

Koruna vůči euru letos posílí podle Asociace exportérů do sedmi procent a příští rok o 3,3 procenta. Letošní výpadek v exportu by v takovém případě proti loňsku činil 293 miliard korun. „Přibližování kurzu eura k hodnotě 24,00 Kč přinese nemalé problémy většině průmyslu,“ uvedl místopředseda asociace Otto Daněk. Podle Svazu průmyslu a dopravy může letos koruna k euru v průběhu roku posílit pod 25 Kč/EUR.

V případě vývoje inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku čeká inflaci 1,9 procenta, zatímco v listopadu to byla dvě procenta. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad nechala na 1,8 procenta. „Celková inflace letos setrvá nad dvouprocentním cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním,“ uvedl Rusnok.

ČNB dnes zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například vázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

Zdroj: Českenoviny.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..