Češi jsou při žádostech o půjčku stále obezřetní a podmínkám úvěrů věnují patřičnou pozornost. Tento výsledek dosud negativně neovlivnila ani koronavirová krize.
Třetina lidí studuje podmínky úvěru více než hodinu svého času. Naopak do pěti minut je se čtením smluv hotovo 31 % žadatelů, což je téměř stejný výsledek jako v loňském roce. Téměř polovina lidí uvedla, že by vyšší čtenosti napomohlo zvýraznění klíčových pasáží. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.
Češi pozorní i v koronakrizi
Již druhým rokem pociťují světové ekonomiky i společnost důsledky pandemie covid-19. Celý svět svírá energetická krize a ceny se zvyšují. V České republice dosáhla inflace v říjnu podle ČSÚ 5,8 %, což je nejvyšší hodnota od října 2008 a budoucí prognózy nejsou příznivé. Nejedna domácnost se již nyní potýká s finančními problémy a byla nucena tuto situaci různými způsoby řešit. V případě smluv a jejich podmínek si však Češi doposud udrželi zodpovědný přístup a věnovali podmínkám úvěru patřičnou pozornost.
„69 % dotazovaných se podmínkami úvěru zabývalo alespoň hodinu, což je obdobný výsledek jako v loňském roce. Je pozitivní, že v kombinaci se všemi událostmi posledních měsíců se lidé nevzdali obezřetnosti. Od roku 2014, kdy jsme se prostřednictvím průzkumů začali o čtenost smluv zajímat, se například podíl lidí, kteří věnují čtení smluv maximálně pět minut, snížil o 10 procentních bodů,“ vysvětluje Milan Bouda, marketingový ředitel společnosti Cofidis.
Starší generace usnula na vavřínech, mladší se polepšili
Oproti minulému roku si pohoršila generace lidí ve věku kolem 60 let. Zatímco v loňském roce studovalo podmínky déle než hodinu 44 % z nich, letos se jedná o 38 %. Naopak z loňských 20 % stoupl na 27 % počet lidí, kteří jsou s podmínkami hotovi do 5 minut. Přesto jsou tito lidé oproti mladším ročníkům nejzodpovědnější. Více zodpovědnosti však letos ukázala nejmladší generace lidí do 26 let. Zatímco v loňském roce věnovalo podmínkám úvěru maximálně 5 minut času 43 % z nich, letos je to 30 %.
Kdo nečte smlouvy, musí pečlivě vybírat
Ačkoliv se počet lidí, kteří věnují studování podmínek minimum svého času, v posledních letech snížil, jejich podíl je stále lehce nad 30 %, což je poměrně výrazné číslo. Pouze pětina dotazovaných také přiznala, že si přečte vždy jakoukoliv smlouvu.
„Žadatelé o úvěr, kteří se podmínkami úvěru nechtějí příliš zabývat, by se tím spíš měli zaměřit na výběr důvěryhodné finanční společnosti. Pomoci v tom může například Index odpovědného úvěrování organizace Člověk v tísni a samozřejmostí je licence ČNB. I přesto, že se úvěrový trh díky legislativě výrazně pročistil, existují mezi společnostmi velké rozdíly,” vysvětluje Bouda.
Přehledností smluv k vyšší čtenosti
Výsledky průzkumu také ukazují, co by žadatele o úvěr přimělo věnovat smlouvám více času. Téměř polovina lidí uvedla, že by vyšší čtenosti smluv napomohlo zvýraznění klíčových pasáží, 36 % by ocenilo méně odborných termínů a 23 % lidí by pomohla větší velikost písma.
„V tomto ohledu již kvalitní finanční instituce odvedly velké množství práce a své smlouvy už značně zjednodušily a zpřehlednily, což bezesporu přispělo ke zvyšující se čtenosti smluv v posledních letech,” uvádí Bouda a doplňuje: „Také proto nemají Češi problém se srozumitelností smluv. Podle výsledků průzkumu úvěrovým podmínkám rozumí 85 % respondentů.”