Credit Suisse: Co čeká dnešní dvacátníky? Příjmová nerovnost a boj s dluhy

Credit Suisse: Co čeká dnešní dvacátníky? Příjmová nerovnost a boj s dluhy

Může je hřát mládí, budoucnost však mají mrazivou. Generaci mileniálů, tedy lidí, kteří dosáhli dospělosti okolo přelomu tisíciletí, to prorokuje analýza banky Credit Suisse. Současní dvacátníci prý budou v době, kdy jedno procento nejmajetnějších drží polovinu světového bohatství, čelit největší příjmové nerovnosti, jakou poslední generace zažily.

Již v období 2020-2025 se mileniálové neboli takzvaná generace Y stanou dominantní skupinou na pracovním trhu – bude jich více než padesát procent. Startovní pozici budou mít ovšem výrazně těžší než předchozí generace X. Řada z nich sice založí úspěšné start-upy a vydělá stovky tisíc až miliardy dolarů, většina ale prožije život ve světě s obrovskou příjmovou nerovností a bojem s vlastními dluhy. Zpráva Credit Suisse, zaměřená na mládež v USA a západní Evropě, vidí jejich budoucnost v ponurých barvách. Zkrátka nešťastná, ztracená generace.

Vzdělání na dluh

Za bombu tikající v závětří označila studentské půjčky. Ty má 44 milionů Američanů. Jejich objem se za posledních deset let téměř ztrojnásobil a dosáhl 1,5 bilionu dolarů. Osm milionů Američanů ale tyto úvěry nedokáže splácet. Absolventi z roku 2015 dluží v průměru 35 tisíc dolarů, což je při započítávání inflace dvojnásobek částky, kterou dlužili jejich předchůdci před dvaceti lety. Podobná situace je v Británii. Když si mladý člověk na začátku svého studia vypůjčí v průměru 45 tisíc liber, školu opouští s diplomem a dluhem 50 800 liber (1,5 milionu korun). Složitá vstupenka do života. Obzvlášť když Británii podle výzkumného střediska Resolution Foundation čeká největší pokles životní úrovně od 50. let minulého století.

Nenávist a rezignace

Situace není lepší ani v jižních zemích Evropy. Ve Španělsku, Řecku či Itálii dosahuje nezaměstnanost mladých do 26 let až šedesáti procent. V Česku na dnešní dvacátníky dopadá deprese z toho, že vlastní bydlení se stává nedostupným snem a spoustu z nich čeká buď obří zadlužení, nebo kočování s kamarády po nájemních bytech. Ať tak či onak, vychází z toho obrovská frustrace.

„Není divu, že tolik z nich nenávidí vlastní společnost a vlastní civilizaci a že mnoho dalších fakticky rezignovalo,“ uvádí pravicový sociolog Petr Hampl. „V zemích jižní Evropy to dovršilo euro, největší ekonomická katastrofa v evropských dějinách. Jsou postiženy celé oblasti. Dnes tam jsou lidé, kteří se blíží třicítce, nikdy neměli slušnou práci a mezi jejich přáteli není nikdo, kdo by ji měl. Nemohou se oženit ani mít děti, protože si to nemohou dovolit. Navíc se rychle zhoršuje bezpečnostní situace. Prostě katastrofa,“ říká Hampl.

Zdroj: Týden.cz

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..