Doba šetření: Banky nabízí úsporné úvěry

Doba šetření: Banky nabízí úsporné úvěry

Ceny energií letí už několik měsíců vzhůru a nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento trend obrátit. Češi se pomalu smiřují se skutečností, že energie zůstanou po nějakou dobu extrémně drahé.

Kdo chce ušetřit, musí jít cestou úsporných opatření. Financovat je lze speciálními úvěry, které banky pro tyto účely poskytují.

Slovo úspora se v posledních měsících skloňuje ve všech pádech. Pozadu není ani vláda, která na konci června schválila novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Úsporný tarif je přichystán pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Půjde o fixní částku, kterou za klienta z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Její výše se určí podle toho, na co domácnost elektřinu nebo plyn používá. Celkově mohou domácnosti získat slevu až 16 tisíc korun.

Toto opatření je ale časově omezené a bude platit pouze pro nadcházející topnou sezonu. Vyvstává proto otázka, co bude dál. Kdo nám pomůže s účty v další topné sezóně a co budeme dělat, až dojdou peníze na financování těchto opatření?
Dlouhodobé řešení v podobě úsporných opatření

Cestou k trvalému snížení spotřeby energie a řešením v době vysokých cen jsou pro mnohé investice do energeticky úsporných opatření. Podle nedávného průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen plánuje v letošním roce z důvodu vysokých cen energií větší či menší úpravy domácnosti každý desátý Čech. Na některé opatření lze využít státní dotace, ovšem ty nepokryjí veškeré náklady, které jsou s tak vysokými investicemi spojené. Kdo nemá našetřeno, může zvolit půjčku od banky či nebankovní společnosti. Některé banky dokonce přicházejí se speciální nabídkou úvěrů.

ČSOB

Skupina ČSOB nabízí řešení v podobě půjčky i hypotéky. S Půjčkou na úsporné bydlení lze získat až 1 000 000 Kč a splátky lze rozložit na max. 12 let. Půjčku je nutné využít na financování úsporných technologií (fotovoltaická elektrárna, tepelné čerpadlo, zateplení domů, výměna vytápění a další) a až 20 % z půjčky lze využít na cokoli. Na rozdíl od hypotéky nemusí být tato půjčka zajištěna nemovitostí.

Hypotéka na úsporné bydlení (od Hypoteční banky) nabízí výhodnější úrokovou sazbu na energeticky úsporné bydlení pro nemovitosti v energetické třídě A nebo B. Kromě slevy na úrokové sazbě nabízí banka další zvýhodnění pro klienty do 36 let věku. Klient má možnost využít také slevu 30 % na pojištění nemovitosti po celou dobu trvání pojištění.

Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí také řešení v podobě Úvěru od Buřinky pro budoucnost pro ty, co nemohou či nechtějí ručit nemovitostí, tak pro ty, co chtějí nižší sazbu a nabídnou svou nemovitost jako zástavu. V takovém případě lze využít Hypotékou pro budoucnost. Oba produkty mají jedno společné – nabízejí výhodnější podmínky těm, kteří chtějí bydlet udržitelně. Zvýhodněný Úvěr od Buřinky pro budoucnost lze využít na rekonstrukci, kde alespoň 30 % z celkového rozpočtu rekonstrukce je využito na pořízení tzv. zelených prvků snižujících energetickou náročnost budovy. Mezi ně patří tepelné čerpadlo, výměna starého kotle, zateplení budovy, stínící technika nebo využití dešťové vody. Při splnění této podmínky získá klient slevu na úrokové sazbě o 0,3 procentního bodu oproti standardní sazbě Úvěru od Buřinky.

Výhodně nastavené parametry Hypotéky pro budoucnost mohou využít klienti České spořitelny na nové bydlení, které splňuje energetický standard zařazený do energetické kategorie A nebo B, nebo na rekonstrukci, díky které sníží energetickou náročnost nemovitosti. Na poplatcích lze u tohoto produktu ušetřit až 16 000 Kč. Zdarma je např. odhad nemovitosti, změna výše splátek a klient má možnost přerušit splácení až na tři měsíce.

Hello bank

Hello bank přichází s nabídkou Hello EKO půjčky, se kterou lze získat až 1 mil. korun na investice do zateplení domu, nových oken a dveří, tepelného čerpadla nebo např. solárních panelů. Splácení úvěru lze natáhnout až na 10 let. Hello bank nabízí zvýhodněnou sazbu v podobě garantovaného úroku a pomoc při vyřízení dotací, v rámci kterých lze dle jejich stránek získat až 50 % z ceny projektu nazpátek. Úsporné bydlení však není to jediné, na které musíte půjčku využít. Banka nabízí zvýhodněnou sazbu Hello EKO půjčky také na nákup elektromobilů a plug-in hybridů.

Udržitelná hypotéka od banky CREDITAS

Banka Creditas nabízí Udržitelnou hypotéku k financování rekonstrukce nemovitosti, při které minimálně polovinu čerpané části úvěru využijete na financování zelených technologií. Oproti klasickému úvěru na bydlení můžete využít nižší úrokovou sazbu (o 0,1 procentního bodu) a navíc také sjednání a zpracování hypotéky zdarma, stejně jako odhad nemovitosti. Mimořádnou splátkou ze státní dotace pak následně můžete kdykoli část hypotéky zdarma doplatit. Banka nabízí možnost sjednat také neúčelové čerpání až do výše 30 % z částky vyčerpané na rekonstrukci (max. do výše 1 mil. korun).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..