Firemní půjčky jsou nejdražší za šest let

Firemní půjčky jsou nejdražší za šest let

Financování tuzemského byznysu se prodražuje. Centrální banka totiž rychle zvyšuje úrokové sazby.

Úrokové sazby letos zvýšili bankéři České národní banky už pětkrát, což nejcitelněji dopadlo na financování tuzemského byznysu. Průměrná sazba z bankovních půjček firmám podle regulátora přesáhla poprvé po více než šesti letech tři procenta. Jen za letošek tak úvěry domácím firmám podražily zhruba o pětinu.

Do bank si přitom pro peníze chodí rozhodující většina firem, na dražší financování je tak česká ekonomika citlivější než země západní Evropy. „Tři procenta se blíží hraničnímu úroku pro český byznys a řada podnikatelů úvěr raději odloží, což se podepíše na růstu ekonomiky,“ soudí šéf Asociace exportérů Jiří Grund s tím, že rostoucí sazby mohou omezit investice firem třeba do automatizace či robotizace.

„Zejména u provozního financování je každé zvýšení sazeb prakticky okamžitě vidět, a zejména pro menší firmy mohou být současné sazby už bolestivé,“ uvádí majitel strojírenské firmy Metalkov Evžen Reitschlager. „Naší strategií je pokud možno žádné úvěry nečerpat,“ dodává ekonomická šéfka textilky Juta Marie Čermáková.Firmy mají své úvěry většinou vázány na plovoucí úrokové sazby, jež se mění automaticky s pohybem úrokových sazeb ČNB.

Ta zvýšila základní sazbu z lednového půlprocenta na současných 1,75 procenta. „S růstem ceny peněz na mezibankovním trhu rostou i ceny úvěrů pro firemní klienty,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny František Bouc. Podle byznysmenů se růst úrokových sazeb potkává s růstem dalších nákladů, čímž vzniká recesní koktejl. „Sazby se zvyšují v době, kdy firmám rostou náklady na mzdy, zdražují se energie a další dodavatelské ceny. Pro příští rok nevidím pro firmy dobrou zprávu,“ říká šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Obdobně to v případě dalšího růstu mezd vidí ekonomové. „Když se všechny nákladové položky sečtou, mnohé firmy zjišťují, že se dostávají do negativního trendu, který jim v dalších letech může zlomit vaz,“ říká ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků si přes devadesát procent podniků chodí pro peníze do bank. „Zatímco v západních zemích jsou velmi populární alternativní formy financování na bázi faktoringu nebo leasingu a nově třeba P2P či crowdfundingu, v České republice se půjčuje téměř výhradně u bank,“ vysvětluje Karel Havlíček, předseda asociace.

Zdroj: E15.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..