Firemní půjčky zdražují, mezibankovní sazby vzrostly takřka na dvojnásobek

Firemní půjčky zdražují, mezibankovní sazby vzrostly takřka na dvojnásobek

Utahování měnové politiky Českou národní bankou začíná prosakovat do firemních úvěrů. Jejich úročení má tuzemský byznys navázáno na pohyblivé mezibankovní sazby, které v posledních měsících poměrně strmě rostou.

Zdražení firemních financí

Například roční sazba PRIBOR od srpna do září vystoupala z půl procenta takřka na dvojnásobek. Vyšší sazby se začínají významněji promítat i do bankovních ceníků a zdražovat firmám financování. Za větší úvěry nad třicet milionů korun tak podniky koncem října platily podle dat regulátora roční úrok v průměru 2,2 procenta. Více zaplatily naposledy v lednu 2015.

„Velká většina našich úvěrů firmám je postavena na bázi plovoucích sazeb. Tedy tak, jak se budou pohybovat tržní sazby, tím směrem se budou hýbat i ceny korporátních úvěrů,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. „Změny sazby PRIBOR mají přímý dopad na výslednou úrokovou sazbu úvěrů,“ potvrdil i mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář.

„Prozatím nejde o dramatický růst sazeb, nicméně v případě půjček navázaných na PRIBOR už mírný růst úroků pociťujeme,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů a šéf strojírenské firmy Atas elektromotory Otto Daněk. Růst mezibankovních sazeb rozpohybovala ČNB, která v srpnu a pak v listopadu zvýšila svou základní úrokovou sazbu. „Naštěstí je na finančních trzích i ve firmách samotných stále ještě dostatek peněz,“ míní šéf potravinářské firmy Bidfood Bohumil Volf.

Ekonomové očekávají, že éra zvyšování úrokových sazeb nabere na síle. Zásadní posun v sazbách má nastat v příštím roce. „Domníváme se, že tempo zvyšování sazeb bude jednou za kvartál, v příštím roce tedy čtyřikrát,“ říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Základní sazba by se tak v závěru příštího roku octla na 1,5 procenta, tedy třikrát výše než dnes.

Zdroj: E15.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..