Záznam v registru a hůře doložitelný příjem jsou nepříjemné faktory, které negativně ovlivňují žádost o hypotéku. I přesto na ni můžete dosáhnout. Jak na to? Co se u komplikovaných úvěrů posuzuje?
Prodej hypoték v posledních letech trhá rekordy. Kvůli rostoucím cenám nemovitostí se současně zvedají i hodnoty úvěrů, jejichž získání je stále složitější. Obzvlášť pokud se nacházíte v situaci, kdy o hypotéku chcete žádat, ale máte záznam v registru nebo hůře doložitelný příjem. Na výhodnou hypotéku můžete i přesto dosáhnout.
Hypotéka i se záznamem v registru
Registrů, kde se vedou informace o plátcích, je několik. Kromě několika registrů o platební morálce jsou to dále interní registry bank, registry nespolehlivých plátců daně, aj. Do všech těchto registrů banky nahlížejí při každém posuzování úvěru.
Záznam v registru už ale nemusí být stopkou. „Jde především o to, jakou banku zvolíte, jak daleko je již od poslední platby v prodlení, anebo jak jste schopni vzniklé záznamy v registry obhájit a okomentovat,“ uvádí finanční expert Pavel Matyáš.
Hypotéky bez jakéhokoliv uvádění příjmů z hypotečního trhu zmizely, a to vlivem zákona o spotřebitelském úvěru. Zůstaly zde hypotéky s tzv. jednodušším prokazováním příjmu, a to jak u hypoték pro OSVČ, tak i zaměstnance.
Je zde několik způsobů, jak příjem doložit. Dokonce ho můžete poskládat z různých zdrojů. Vzhledem k tomu, že každý případ je jiný, je třeba ke každému přistupovat individuálně. Nedoporučujeme tedy sahat po drahé a mnohdy nerefinancovatelné nebankovní hypotéce, kde příjem nemá tak velkou prioritu. Raději zvolte cestu přes poradenskou společnost, která se zaměřuje na hypoteční úvěry, a nejlépe společnost, která se přímo specializuje na nestandardní a komplikované bankovní úvěry.
Záznam v registru i hůře doložitelné příjmy jsou řešitelné situace, pokud se obrátíte na tu správnou banku s vysvětlením záznamů a komentáři k příjmům. Není třeba si brát drahou nebankovní hypotéku.
Zdroj: Novinky.cz