Kam investovat milion. Co je lepší, akcie, fond, dluhopisy, nebo nemovitost?

Kam investovat milion. Co je lepší, akcie, fond, dluhopisy, nebo nemovitost?

Máte milion a nevíte, co s ním? Pokud ho uložíte do banky, v podstatě nic nevyděláte, ale taky neproděláte. Jaké máte další možnosti?

Koupit akcie, dluhopisy, nebo snad někomu půjčit? Podívejte se na nové metody, které dnes investoři využívají.

První a nejdůležitější rada zní: Zůstaňte nohama na zemi. Nejlepší investoři světa dosahují výnosů kolem 20 procent ročně. A to jsou ti nejlepší z nejlepších, těch je jen pár. Mluvím o dlouhodobých výsledcích, třeba za 20 let v řadě. Běžní špičkoví investoři dosahují 10 procent, a i to je výjimečný výsledek. Normální investoři jsou naprosto spokojení, když se jim daří dosahovat sedm procent. Jde přitom o průměr za několik let.

První možností, jak vydělat, je investovat do sebe. Když za 100 tisíc absolvujete roční kurz angličtiny a kurz práce s počítačem, zcela jistě pak budete mít vyšší plat, třeba o těch 10 procent. A to do konce života! Za sto tisíc zvýšíte svou hodnotu o jeden a půl milionu. Je to nejlepší investice, jakou můžete udělat.

Starejte se o svůj největší majetek. Investujte do toho, aby se zvýšila vaše hodnota. Jak na to? Získejte novou dovednost. Skvělou investicí je již zmíněný jazykový kurz. Zlepší se vám sebevědomí, zvýší se vaše kvality. Můžete se ucházet o lepší práci a mít vyšší plat.

Nemáte řidičský průkaz? Udělejte si ho, někteří zaměstnavatelé ho vyžadují. Je mnoho kurzů, které zvýší vaši cenu na trhu. Ovládáte kancelářské programy Microsoft (Word, Excel)? Znáte základy online marketingu? Ne? Proč se je nenaučit?

Pokud vám čas a energie nedovoluje víc investovat do sebe, vrhněte se na další investice. Rozdělte svůj milion na několik částí, nesázejte na jednoho koně.

P2P půjčky

Jaké máte další možnosti? První variantou jsou půjčky, a to zejména takzvané Peer-to-Peer. Znamená to rovný-s-rovným a jedná se o přímé půjčky lidem jako vy, prostřednictvím webových portálů (vlastněných P2P firmami). Půjčky jsou kryté i nekryté, se zárukou i bez záruky, stačí si vybrat. Místo uložení peněz v bance s malým úrokem můžete peníze rovnou půjčovat lidem. Místo banky vyděláte na půjčce vy.

Můžete někomu půjčit třeba na dům nebo auto. P2P weby sdružují tisíce investorů. Půjčku můžete rozdělit na malinké dílky. Třeba milion můžete rozdělit na tisíc dílků a každý nechat jako součást velké půjčky někomu jinému. Nebojte se, nemusíte čekat 30 let, až někdo splatí hypotéku. S půjčkami se na P2P portálech obchoduje a můžete je prodat před splatností.

Výdělek se pohybuje od jednotek procent až do třiceti procent. Půjčky s vysokým úrokem jsou ale vysoce rizikové, nekryté a žadatelé jsou pochybné osoby. Dejte pozor a vybírejte půjčky s rozvahou. Neztraťte hlavu pohledem na vysoké úroky.

Dobré P2P portály jsou v zahraničí, a to Mintos, Lendy a Twino. České portály nabízí malé úroky, takže bych se jim spíš vyhnul. Cenné rady najdete v zahraničních diskuzních fórech, ale jsou i české weby, kde se o P2P diskutuje.

Největším rizikem P2P půjček je krach zprostředkovatele – čili toho webu, kde si můžete půjčky „naklikat“. Už se to stalo a stát se to může znovu. Jestliže přijde světová recese, mnoho dlužníků nebude mít na splácení a budou následovat krachy. Je třeba myslet na všechny varianty.

Zlato

Kromě půjček považuji za rozumné investice do zlatých mincí, podle mě dobré je s ohledem na stoupající pravděpodobnost recese mít 5–10 procent ve zlatě.

Zlato je jediná komodita, která se dá rychle přeměnit na hotovost v problémových časech, používá se jako finanční jištění a mnoho států má zlato v trezorech. Je to něco jako devizová rezerva. I když jeho cena od roku 2011 v podstatě stále klesá, určitě se jednou zastaví, protože je to vzácná komodita a jako taková má hodnotu.
Zemědělská půda

Investičně zajímavá je i zemědělská půda, protože je ve srovnání s okolními zeměmi, a to včetně například Polska, stále ještě levnější. Lze reálně očekávat, že cena půdy bude dlouhodobě stoupat, už teď se zvyšuje, každý rok průměrně o deset procent.

Dobrá zpráva také je, že při krizi cena zemědělské půdy vůbec neklesla. Dá se proto předpokládat, že i při další recesi si půda bude držet svou cenu. Existuje obava, že novela zákona o zemědělské půdě dá předkupní právo půdy pro zemědělce, kteří na půdě pracují. To by znamenalo, že bude velmi těžké, nebo spíš nemožné koupit půdu za férovou cenu. Taková změna by ale musela být v celé EU a podle mě k ní nedojde.

Nemovitosti

Investice do nemovitostí, pokud tedy jste schopni vybrat správně a levně, je podle mě zdaleka nejlepší. S milionem můžete myslet i na byt v Praze, pokud naspořenou částku použijete jako základ hypotéky. Nebo můžete koupit garáž. Za milion koupíte v Praze dvě až tři, mimo Prahu víc. Garáže nabízí vyšší výnos, menší riziko, ale jsou pracnější. Dostanete totiž malý nájem. Vyděláte sice zhruba 5–10 procent, ale sbírat nájemné po tisícovkách je pracné. Navíc: na byt vám banka dá hypotéku, na garáž ne.

Milion můžete také použít na nákup bytu bez hypotéky. Například v Ostravě koupíte malý byt už za půl milionu. Reálné ceny bytů si ověříte na katastru nemovitostí.

Riziko že se něco pokazí, je u promyšlené koupě bytu minimální. Na bytech je zajímavé hlavně to, že jejich koupě není složitá, zisk je v podstatě zaručen nájemným, a navíc je možné je financovat hypotékou. Na nic jiného vám banka nepůjčí.

Nájemné u dobře koupeného bytu představuje pětiprocentní výnos. To vůbec není k zahození. Za 20–30 let budete mít byt, přitom jestli jste využili hypotéku, splatili jste ho skoro celý z nájmu.

Z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí stoupají. Ano, dokáží klidně také 10 let klesat, ale dlouhodobě na ceně rostou. Nemovitosti také nepodléhají tak drastickým výkyvům ceny jako akcie, ačkoliv v případě krize jejich cena také značně klesá. S nemovitostmi je samozřejmě starost. Byt nebo garáž je potřeba pronajmout a hlídat placení nájmu. Sehnat nového nájemce, když starý odejde, a tak dál.

Akcie

Další možnost? Akcie. Možná jste slyšeli o šťastlivci, který vydělal na akciích 100 procent za rok, a tak si říkáte, že to zkusíte taky. Takový obchod je ale většinou dílem náhody. Před první investicí do akcií byste je měli rok studovat. Ale naučit se něco o akciích důkladně, to zabere 5–10 let zkoumání a praxe. Ani potom si nebudete jistí, že vyděláte, ale aspoň budete vědět, co děláte a proč jste vydělali či prodělali. Začněte zajímavou knihou, třeba Inteligentní investor od otce hodnotového investování Benjamina Grahama (lepší je číst knihu v originále).

Zásadním rizikem kromě neznalosti je vždy výběr akcií a za druhé psychika investora.
Dejme tomu, že investor má přehled o trzích a je schopen si vybrat 5–10 akciových titulů. Většina začínajících investorů následně ztroskotá při propadu svých investic. Vydržíte je neprodat? Budete mít trpělivost čekat po propadu několik let? Praxe ukazuje, že většina lidí nevydrží, akcie prodá, a pak nešťastně kouká na stoupající trh.

Více na Měšec.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..