Globální ekonomické výkyvy přinášejí nový trend mezi české spotřebitele. Češi šetří, každý třetí refinancuje své úvěry.
Zdražování šířící se Českem jako lavina se dotýká všech domácností. Není tedy divu, že lidé hledají různé možnosti, jak rozpočtu ulevit. Jednou z nich je refinancování úvěrů a půjček, resp. jejich sloučení (konsolidace) do jednoho produktu. Naprostá většina bank tuto možnost nabízí, zájem mezi klienty je veliký.
Že mají Češi co refinancovat, naznačují i data aktuálního zadlužení obyvatel Česka. Celkový dluh ke konci loňského roku činil 2,97 bilionu korun. Podstatnou část pochopitelně tvoří úvěry na bydlení, i tak ale na různých půjčkách či úvěrech domácnosti dluží zhruba půl bilionu korun.
Nedávný průzkum Expobank ukázal, že Češi se k refinancování svých spotřebitelských půjček, kreditních karet či třeba kontokorentů staví pozitivně, tuto možnost už vyzkoušela zhruba třetina lidí.
Zájem klientů o refinancování sledují i samy banky. Například v mBank, která klientům nabízí snížení úrokové sazby u převedené půjčky o dva procentní body, se počet refinancujících zvýšil o pětinu. V České spořitelně v posledních týdnech zaznamenali zvýšený zájem o konsolidací od klientů Sberbank.
Ušetřit lze tisíce
Zásadní výhodou refinancování půjček je úspora financí, což potvrdil i průzkum Expobank. V průměru každý druhý Čech ušetřil mezi dvěma až deseti tisíci korun, každý čtvrtý pak dokonce více než deset tisíc korun.
K úspoře klientů se pro Právo vyjádřila i mluvčí Air Bank Jana Pokorná: „Klienti si podle naší interní statistiky díky samotnému převedení půjčky k nám v 85 procentech případů sníží RPSN, a to v průměru o více než čtyři procentní body, průměrná úspora na měsíční splátce potom přesahuje 1200 korun.”
Není žádnou výjimkou, že lidé splácejí i více než jednu půjčku. Například využívají kreditní kartu, u účtu mají nastavený kontokorent, do kterého čas od času „spadnou”, koupili zboží na splátky či si půjčili v bance nebo nebankovní společnosti. Všechny tyto úvěrové produkty je tak možné sloučit do jednoho a s bankou si domluvit výhodnější podmínky pro splácení.
Banky sloučí prakticky všechny úvěrové produkty. Výjimku tvoří ale úvěry zajištěné nemovitostí (hypoteční úvěry či úvěry od stavebních spořitelen), úvěry na podnikání či operativní leasing.
Nepochodí ani klienti, kteří jsou ve výrazném prodlení se splátkami. „V rámci zodpovědného posouzení úvěruschopnosti nám toto zákon neumožňuje. Oddalovalo by se jen období, kdy klient nebude moci úvěr splácet,” doplnil pro Právo Petr Plocek z UniCredit Bank.
Zdroj: Novinky.cz