Komu putují bezúročné COVID půjčky? Uspěl jen zlomek firem

Komu putují bezúročné COVID půjčky? Uspěl jen zlomek firem

S žádostí o bezúročné COVID půjčky uspěl jen zlomek zájemců, necelých 1300. Banka odmítá zveřejnit jejich seznam.

Bezmála 1300 firem dostalo v posledních dvou měsících možnost využít půjčky v objemu 9,2 miliardy z vládních programů COVID. Zapojit se jich ale pokoušelo 8100, jak ukazují data, která server iROZHLAS.cz získal od Českomoravské záruční a rozvojové banky. Ta momentálně čelí kritice, jelikož žádosti do pilotního programu přijímala i poté, co vyčerpala jeho kapacitu.

V první vlně pomoci měly firmy, jejichž fungování zasáhla opatření proti šíření koronaviru, možnost zažádat o bezúročné půjčky přímo od státní Českomoravské rozvojové a záruční banky (ČMRZB).

Formuláře k programu COVID I mohli podnikatelé vyplnit od 16. března. Zájem byl enormní a kapacita se záhy naplnila. Jak upozornil server Neovlivní.cz, banka žádosti přijímala dál, za což nyní sklízí kritiku.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v tom nevidí problém. „Formálně byla kapacita programu vyčerpána dříve, než byl pozastaven příjem žádostí, a to z toho důvodu, že u takovéhoto typu programu se předpokládá, že ne všem žádostem bude moci být vyhověno, protože nesplní kritéria. To je běžné napříč celým bankovním trhem,“ reagoval na dotaz médií.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..