Stavební spoření dnes využívají více než tři miliony Čechů. A to je dost na to, aby se mezi nimi našli i tací, kteří si v jeho rámci sjednají překlenovací úvěr v neúměrné výši – například i na pořízení vlastního bydlení.
Překlenovacím úvěrem začíná v případě stavebních spořitelen zhruba 94 procent úvěrových případů. Překlenovací úvěr je přitom určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje podmínky pro vznik nároku na úvěr ze stavebního spoření. Měsíční splátka překlenovacího úvěru se tak skládá z dospořování, splátky úroků, ale neobsahuje splátku jistiny.
„To znamená, že klient splácí úroky ze dvou milionů a zároveň si v rámci stavebního spoření dospořuje, aby dosáhl na čtyřicet procent půjčených peněz a mohl překlopit překlenovací úvěr do řádného úvěru,“ vysvětluje finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka.
Pomocí překlenovacího úvěru klient stavební spořitelny de facto překlene období „nemám peníze“ do období „dlužím už jen šedesát procent“, a až teprve pak začne úvěr splácet anuitně za konstantních splátek, v nichž splácí i jistinu a tím si snižuje i úroky.
„Naopak období překlenovacího úvěru je velmi nákladné a dlouhé. V praxi to znamená, že dluh vůbec neklesá, klient stále dluží dva miliony korun a platí z této celé dlužné částky úroky, někdy i 18 let,“ vysvětluje „kouzlo“ překlenovacích úvěrů na pořízení vlastního bydlení Ondřej Hatlapatka.
Nikterak přitom neodsuzuje možnost čerpání překlenovacího úvěru od stavebních spořitelen, kdy si jejich klienti ovšem půjčují malé částky, u nichž velmi rychle dospoří požadovanou částku peněz – jako kombinaci s hypotečním úvěrem, nebo na malé dofinancování záměru. Většinou se využívá takový úvěr ze stavebního spoření a do takového limitu, že není potřeba zastavit nemovitost.
Zdroj: Denik.cz