Sazby hypoték se propadly nejvíce za dva roky. Průměrný úrok je 6,27 %

Sazby hypoték se propadly nejvíce za dva roky. Průměrný úrok je 6,27 %

Sazby hypoték klesají. Snížení by spolu s poklesem cen nemovitostí mohlo trh mírně rozhýbat. Toto oživení však bude jen drobnou náplastí na obrovský výpadek, míní hypoteční expert.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů klesly v meziměsíčním srovnání nejvýrazněji za poslední dva roky. Průměrná nabídková sazba hypoték se podle Fincentrum Hypoindexu dostala na 6,27 procenta.

„Hypoteční banky s vidinou přicházejícího jara a tím zahájení stavební sezóny začaly aktivněji přistupovat ke své cenotvorbě a v souvislosti s konkurenčním bojem začaly některé z bank snižovat úrokové sazby hypoték. To se promítlo i do Fincentrum Hypoindexu, který zaznamenal největší propad za poslední dva roky,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Největší pokles za poslední dva roky

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla v březnu o 10 bazických bodů a v prvním týdnu letošního března činila 6,27 procenta. V posledních dvou letech průměrná nabídková sazba hypoték převážně rostla, klesla pouze loni v září a říjnu.

„Současné drobné snížení může spolu s poklesem hodnoty některých nemovitostí přeci jenom hypoteční trh trošku rozhýbat. Nicméně toto případné oživení bude jen drobnou náplastí na obrovský výpadek, které hypoteční trh zaznamenal v předchozím roce,“ uvedl Sýkora.

Měsíční splátka klesla o více než 200 korun

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,27 procenta klesla v březnu o 209 korun na 23 132 korun. „Výše měsíční splátky se tak vrátila na úroveň loňského léta,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Nejvýrazněji zlevnily tříleté fixace

V uplynulém měsíci klesly všechny průměrné nabídkové sazby hypoték fixovaných od jednoho roku do deseti let, a to jak u hypoték do 80 procenta zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), tak u hypoték s LTV nad 80 procent.

Nejvýraznější změnu zaznamenaly tříleté fixace, které poklesly o 15 bazických bodů. Průměrná nabídková sazba hypoték do 80 procent LTV se tak propadla na 6,39 procenta a hypoték s LTV nad 80 procent na 6,62 procenta.

Hypotéky fixované na jeden rok zlevnily o 0,12 procentního bodu. Banky tak v průměru nabízejí jednoleté fixace hypoték s LTV do 80 procent za 6,64 procenta a s LTV nad 80 procent za 6,14 procenta.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů fixovaných na pět let klesly o devět bazických bodů a dostaly se tak na stejnou úroveň jako hypotéky s fixací na 10 let, které poklesly pouze o tři bazické body na 6,03 procenta u LTV do 80 procent a na 6,27 procenta u LTV nad 80 procent.

Zdroj: SeznamZpravy.cz

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..