Stát jako banka: chystá výhodné úvěry pro mladé

Stát jako banka: chystá výhodné úvěry pro mladé

Stát chce suplovat činnost hypotečních bank. Chystá výhodné úvěry na bydlení pro mladé lidi do 36 let věku.

Mohou dosáhnout až dvou milionů korun. Jejich úrok se má pohybovat okolo jednoho procenta ročně. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, které připravilo ministerstvo pro místní rozvoj.

2 miliony do 36 let věku

Půjčky by měl poskytovat Státní fond rozvoje bydlení od letošního roku až do roku 2023. Budou určené manželů, registrovaným partnerům nebo samoživitelům s dětmi do šesti let věku. Jednomu z partnerů přitom bude muset být méně než 36 let.

„Tato cílová skupina byla identifikována jako nejpotřebnější z pohledu pomoci státu při modernizaci a pořízení vlastního bydlení. Mladí lidé jsou při nástupu do prvního zaměstnání, při zakládání rodiny a dalších situacích souvisejících s osamostatňováním vystaveni různým proměnám příjmů a výdajů,“ konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu nařízení.

Výše půjčky se má lišit podle účelu. Na rekonstrukci bytu nebo domu žadatelé dostanou až 30 tisíc korun, na výstavbu nebo koupi rodinného domu až dva miliony korun, na koupi bytu pak 1,2 milionu. Na koupi bytu nebo domu ovšem budou muset mladí lidé dát alespoň pětinu jeho ceny ze svého.

Dítě sníží částku o 30.000

Doba splácení má být u modernizace maximálně deset let, u koupi nebo stavby pak 25 let. Začít splácet půjčku budou moci lidé až půl roku poté, co ji dostanou. Splácení bude možné bez sankcí přerušit při narození nebo osvojení dítěte na dva roky, v případě nemoci nebo ztráty zaměstnání na čtvrt roku. Za každé narozené nebo osvojené dítě se navíc půjčená částka sníží o třicet tisíc korun. Roční úroková sazba má být buď ve výši základní referenční sazby EU (ta je v současnosti 0,75 procenta), nebo má být jedno procento. „Úročení je stanoveno jako vyšší ze sazeb,“ konstatuje ministerstvo.

Ministerstvo do programu chce vložit 5,35 miliardy korun. Předpokládá, že úvěry dostane až 5300 rodin. Materiál je zatím v připomínkovém řízení. To znamená, že k němu úřady posílají své námitky nebo vylepšení. Pak jej musí ještě schválit vláda. Negativní vliv tohoto opatření do komerčních aktivit bankovního sektoru bude podle ministerstva nízký. „Tento objem odpovídá 0,66 procenta komerčních hypotečních úvěrů. Vliv na komerční sektor je tedy zanedbatelný,“ dodává úřad.

Zdroj: Týden.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..