Státní Covid úvěr nedostane každý, zájem je obrovský

Státní Covid úvěr nedostane každý, zájem je obrovský

Firmy, které utrpěly kvůli dopadům koronaviru ztráty, si mohou od pondělí žádat u Českomoravské záruční a rozvojové banky o bezúročné půjčky. Úvěr Covid ale nedostane každý, státní banka je zahlcena žádostmi.

Ministerstvo průmyslu pro tuto pomoc vyčlenilo 1,6 miliardy korun, společnosti však už požádaly o více než trojnásobek. Úvěr tak nedostane každá, zájemce čeká schvalovací proces.

Nedostane se na všechny žadatele

Takzvaný “úvěr Covid” nedostane každý, kdo si řekne a ne automaticky poptávanou částku. Žádosti procházejí schvalovacím procesem stejně jako v komerční bance. Státní banka je však benevolentnější. „Můžeme podpořit i rizikovější klienty,“ uvedla mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Marie Lafantová.

Banka zkoumá, jak bude firma schopná splácet svůj dluh (tj. bonita klienta) a ověřuje, zda podnikatel plánuje využít úvěr na předepsaný účel. Ten bude následně muset doložit, že tak učinil. „Schvalovací proces po dodání potřebných podkladů bude trvat přibližně 2-3 týdny,“ dodala Lafantová.

Půjčku je možné použít na provozní výdaje, jako jsou mzdy, nájemné, náklady na energie, zásoby či předfinancování pohledávek. Podnikatel také musí prokázat, že mu byla způsobena škoda v důsledku koronaviru a souvisejících opatření a mít na to doklady. Jako důkazy mohou sloužit potvrzení o zrušení zakázky, objednávky, rezervace v určité výši, průměrné výše denních tržeb a podobně. Podle toho se pak rozhodne o výši půjčky.

Kapacita bezúročných úvěrů od státní ČMZRB je již trojnásobně překročena. „Bance v tuto chvíli přišlo už více než 1300 žádostí o úvěry za celkem 5 miliard korun,“ uvedla Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které banka spadá. Rezort přitom na pomoc vyčlenil 1,6 miliard korun, o dalším navýšení objemu peněz se bude jednat.

Cestovní ruch, hotely a restaurace v nesnázích

Firmy postižené situací v souvislosti s koronavirem či vládními opatřeními si mohou od pondělí požádat o bezúročný úvěr ve výši 500 tisíc až 15 milionů korun. Splatný je až do dvou let, přičemž splátky půjde o rok odložit.

Protože zájem je i o výpůjčku menších částek než minimální půlmilion, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělí řekl, že program zpřístupní širšímu množství podnikatelů, kteří budou moct žádat o nižší částky.

Banka také jedná s ministerstvem i o dalších formách podpory, například o dotovaném úvěru, kde by byla část jistiny podnikateli odpuštěna.

Nejčastěji o pomoc žádají restaurace, hotely nebo cestovní kanceláře. Podle odhadů Hospodářské komory ČR stát musí k záchraně ekonomiky před kolapsem v následujících třech měsících vedle programů ČMZRB připravit přibližně 40 miliard korun.

Zdroj: iDnes.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..