Co přinese přísnější regulace bankovních úvěrů pro malé a střední firmy?

Co přinese přísnější regulace bankovních úvěrů pro malé a střední firmy?

Bankovní úvěry v současnosti představují až 70 % externího financování malých a středních podniků v Evropě.

Dokončení závěrečné fáze regulačního rámce Basel III a implementace počáteční fáze Basel IV může mít podle Euler Hermes za následek neochotu bank poskytovat úvěry firmám, které mají nižší průměrnou úvěruschopnost – v důsledku může dojít ke zvýšení nákladů na financování pro malé a střední firmy o více než 100 bazických bodů. Firmy tak budou muset hledat alternativní formy financování prostřednictvím soukromých investorů či institucí.

Přístup k finančním prostředkům pro malé a střední firmy se v Evropě systematicky zlepšuje od roku 2013 díky vstřícné politice Evropské centrální banky, která pro firmy zlepšila dostupnost úvěrů a snížila úrokové sazby. Podnikání drobných a středních firem se tak následkem zjednodušení dostupnosti finančních zdrojů stalo na bankách značně závislé. V Evropě bankovní úvěry představují okolo 70 % externího financování podniků, zatímco např. v USA jde pouze o 40 %.

Podle Ivy Paluskové, Country Managerky společnosti Euler Hermes, budou banky v důsledku dokončení realizace regulačního rámce Basel III společně se zaváděním iniciační fáze rámce Basel IV nuceny zpřísnit podmínky poskytování úvěrů drobným a středním firmám. Například Basel III zvýší minimální požadavek na vstupní kapitál z 8 % na 10,5 %. S tím potom mohou souviset vyšší celkové náklady a/nebo přísnější požadavky na zajištění, a to především co se týče společností s podprůměrnou bonitou.

Snadnější způsob garantování půjček drobným a středním firmám se potom bude vztahovat pouze k úvěrům menších objemů. Současný mechanismus tzv. SME Supporting Factor, který redukuje kapitálové požadavky na bankovní úvěry pro střední a drobné společnosti, může zmírnit očekávaný negativní vývoj ve financování drobného a středního podnikání v Evropě, avšak pouze v případě úvěrů pod 1,5 milionu eur.

„V eurozóně jako celku však spadá do této kategorie pouze 30 % nově garantovaných půjček, v Německu je to dokonce 18 %. V některých zemích jsou ale tato čísla mnohem vyšší – například v Itálii jde o 47 % a ve Španělsku dokonce o 53 %. Nicméně se domníváme, že tento nárazníkový efekt bude mít reálně daleko silnější dopad, protože skutečný počet menších úvěrů je daleko vyšší,“ říká Kai Gerdes, ředitel analytického oddělení Euler Hermes Rating.

Více info zde.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..