Peníze skoro zadarmo. Euro slibuje superlevné půjčky

Peníze skoro zadarmo. Euro slibuje superlevné půjčky

Méně vzácné ještě peníze v eurozóně nikdy nebyly. Evropské banky si na mezibankovním trhu v současnosti mohou půjčit eura na deset let za roční úrok dvě desetiny procenta.

To je nejméně za dobu existence společné měny, obdobné financování v německých markách pak nebylo levnější přinejmenším od roku 1988, kam sahají dostupná data agentury Bloomberg. Podle ekonomů ale cena peněz nebyla nižší ani nikdy před tímto datem. Důvodem je sázka investorů na nová opatření Evropské centrální banky na podporu ekonomického růstu.

Superlevné peníze na trhu jsou příslibem nižších nákladů na půjčky napříč Evropou. „Peníze nebyly nikdy levnější. Poslední vývoj je výsledkem toho, co trh očekává od Evropské centrální banky. Totiž další snižování sazeb a případně i spuštění nákupů aktiv v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Takzvané úrokové swapy jsou východiskem pro tvorbu úroků z firemních úvěrů i spotřebitelských půjček, potažmo hypoték. Nejblíže současné úrovni úroků byla eurozóna v létě 2016, kdy tamní centrální banka spustila za účelem povzbuzení ekonomiky nákupy dluhopisů evropských firem a krátce poté, co svou základní sazbu snížila na nulu. Nízké sazby mohou promluvit i do hospodaření domácích firem. Ty se podle dat ČNB rekordně, takřka ze třetiny financují v eurech a úročení těchto úvěrů je navázáno na aktuální vývoj sazeb na finančních trzích. „Pro české podniky může být nyní výhodné přejít z plovoucí sazby úvěrů na pevnou a díky historicky nejnižším úrokovým swapům si zafixovat sazbu na delší období,“ říká hlavní ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek.

Financování v eurech je oproti korunám levnější už nyní. Na rozdíl od ECB totiž ČNB za poslední bezmála dva roky osmkrát zvýšila svůj základní úrok, a relativně tak zdražila korunové půjčky oproti eurovým. „Dynamika růstu eurových úvěrů je vyšší než u korunových úvěrů. Jedním z důvodů jsou nižší úrokové sazby v eurech proti koruně,“ uvádí šéf úvěrových produktů ČSOB Jan Scholz.

Zatímco koncem března si české banky účtovaly za třicetimilionový úvěr v domácí měně průměrnou sazbu 3,72 procenta, obdobné úvěry v eurech firmy nabíraly podle statistik ČNB za sazby kolem 1,5 procenta. Další pokles nákladů na europůjčky podle ekonomů přechod firem na euro ještě posílí.

Zdroj: E15.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..