Společnost FINDIGO CZ s.r.o. uspěla v téměř ročním prověřování ČNB a získala k 16. 3. 2018 licenci pro poskytování spotřebitelských úvěrů v České republice.
Od prosince 2016 začal platit nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který přinesl větší regulaci trhu s půjčkami a lepší ochranu žadatelů a dlužníků. Zároveň výrazně vzrostly požadavky na poskytovatele nebankovních spotřebitelských úvěrů. Prověřování jejich plnění a udělování licencí převzala Česká národní banka (ČNB). Z původního odhadu více než 60 000 poskytovatelů půjček požádalo u udělení povolení 107 firem. Společnost FINDIGO CZ s.r.o. uspěla v téměř ročním prověřování ČNB a stala se teprve 21. subjektem s uděleným povolením pro poskytování spotřebitelských úvěrů v České republice.
„Prověřování ze strany České národní banky bylo opravdu důkladné. Žádost o udělení povolení musela být podána nejpozději do konce loňského února. Kapitál společnosti musel být minimálně 20 milionů Kč s prokázáním původu prostředků. Úředníci zkoumali firemní procesy, právní dokumentaci, informace na našich webových stránkách. Průběžně jsme byli vyzýváni k zaslání dalších podkladů a informací. Od regulace trhu si slibujeme větší transparentnost celého odvětví a ochranu jak žadatelů, tak i investorů,“ popsal nároky národního regulátora jednatel společnosti FINDIGO CZ s.r.o. Ing. Petr Sefzig.
Společnost FINDIGO CZ s.r.o. poskytuje především spotřebitelské úvěry v oblasti realit a nemovitostí. Hlavním produktem je tzv. Realitní půjčka. Jde o krátkodobý úvěr umožňující výhodné překrytí období mezi nákupem nové nemovitosti, který ale klient chce financovat z prostředků získaných prodejem původní nemovitosti. Kupující díky půjčce od FINDIGA není pod tlakem k uspěchanému prodeji za nižší cenu z důvodu rychlosti transakce. Následně má klient možnost Realitní půjčku refinancovat standardní hypotékou. Mezi další typy poskytovaných úvěrů patří půjčky se zástavou nemovitosti nebo financování účasti v dražbách. FINDIGO poskytuje i firemní úvěry.
Pozor na nelegální poskytovatele spotřebitelských úvěrů
S příchodem nového zákona přestalo na trhu působit téměř 60 000 bývalých poskytovatelů či zprostředkovatelů půjček, případně neposkytují půjčky legálně. Cílem regulace byla ochrana před lichváři, kteří měli dříve zcela volné pole působnosti a mohli své půjčky volně nabízet. Klienty takových firem se pak stávali sociálně ohrožení lidé, anebo lidé s exekucemi, kteří by jinak na klasický úvěr u banky nedosáhli.
„Pokud zjistíte, že některá ze společností, s níž jednáte o poskytnutí půjčky, není uvedena v seznamu a nemá oprávnění ČNB k poskytování své činnosti, pak okamžitě ukončete s takovou společností jednání. Pravděpodobně se tak vyhnete budoucím problémům v podobě enormních poplatků nebo dluhové spirály. Navíc se dříve nebo později na nelegální poskytnutí půjčky přijde a hrozí, že budete součástí vyšetřování daného poskytovatele,“ dodává Petr Sefzig.
Seznam licencovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů najdete on-line v aplikaci ČNB: