Petr Sefzig: Regulace trhu s půjčkami byla přísná, ale nevyhnutelná

Petr Sefzig: Regulace trhu s půjčkami byla přísná, ale nevyhnutelná

„To, jak bude regulace ve skutečnosti přísná a že schvalovací proces bude trvat téměř rok, jsme naštěstí tenkrát netušili,“ říká v rozhovoru Petr Sefzig, zakladatel úvěrové společnosti Findigo.

Obchod s půjčkami byl mnoho let zajímavý byznys, ve kterém podle odhadů působilo zhruba 60 000 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. V červenci 2016 ale parlament přijal zákon č. 257/2016 Sb., o úvěru pro spotřebitele, který od 1. 12. 2016 půjčování peněz významně zreguloval a uložil poskytovatelům povinnost získat licenci České národní banky (ČNB).

Z desítek tisíců o licenci požádalo ve stanoveném termínu pouze 106 zájemců. Až na konci listopadu 2017 ji získaly první čtyři společnosti a v březnu uspěla jako 21. v pořadí po téměř ročním prověřování i společnost Findigo CZ s.r.o., kterou založil ještě během studia VŠE Petr Sefzig.

Jak nyní vypadá trh s půjčkami ve srovnání s minulými roky?

V minulosti chyběla jasná pravidla i právní rámec pro poskytování úvěrů lidem. Nebankovní půjčka pro mnoho lidí znamenala budoucí potíže, někteří se dostali do tzv. dluhové spirály. Když někomu banka odmítla půjčit, často v nouzi využil nabídku tzv. predátorských půjček. Ty cílily často na lidi s nízkou finanční gramotností. Tyto případy nekončily šťastně. Počet poskytovatelů rostl raketovým tempem, stejně jako počet exekucí. Bylo zřejmé, že regulace byla nevyhnutelná.

Regulací myslíte očividně zákon o úvěru pro spotřebitele. Jak jej hodnotíte?

Findigo jsem založil v roce 2014. Cílem bylo vytvořit software pro P2P mezilidské půjčky. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit šanci na získání normální úrokové sazby i pro ty, kterým banka z nějakého důvodu nepůjčí nebo by schválení úvěru trvalo příliš dlouho a oni potřebují peníze rychle.

Nicméně se objevily problémy s vývojem, navíc do tohoto segmentu vstoupil velký hráč Zonky s Home Creditem v zádech. Když vznikl návrh zákona o úvěru pro spotřebitele se všemi podmínkami, regulací a přísnými pravidly, zbyly nám 2 možnosti. Buď jej vzít jako překážku a projekt z opatrnosti ukončit, nebo jej vzít jako příležitost a výzvu. Zvolili jsme druhou možnost.

O licenci požádalo 106 subjektů. Ke 12. 4. 2018 ji získalo jen 27 firem.

To, jak bude regulace ve skutečnosti přísná a že schvalovací proces bude trvat téměř rok, jsme ale naštěstí tenkrát netušili. Zaměřili jsme se hlavně na půjčky firmám v podobě krátkodobých úvěrů, kde se nám začalo dařit. V segmentu spotřebitelských úvěrů šlo zase o příležitost být u významné redukce trhu, proto jsme do toho šli.

Kdo tedy nyní kromě bank může půjčky poskytovat?

Nebankovní poskytovatelé s licencí ČNB. Nyní skončilo přechodné období, během kterého mohly poskytovat i ty společnosti, které o licenci požádaly, ale ještě ji nezískaly. To skončilo 1. června 2018. Aby firma licenci získala, musela splnit řadu kritérií.

Více na portálu Hypoindex.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..