Hypoteční trh začíná brzdit, ale skokový propad teprve čeká

Hypoteční trh začíná brzdit, ale skokový propad teprve čeká

Pokoření hranice 400 miliard korun vydaných na hypoteční úvěry se letos zřejmě podaří navzdory blížícímu se propadu trhu.

I když nejnovější čísla ukazatele Fincentrum Hypoindex signalizují zatím jen mírné ochlazení, trh už kalkuluje s tím, jak se na poptávce po bydlení projeví úrokové sazby šplhající časem nejspíš až k pěti procentům.

Průměrné úroky u hypoték rostou osmý měsíc po sobě, v říjnu sazba dosáhla 2,54 procenta, uvádějí čerstvé údaje Hypoindexu, který pracuje s údaji jedenácti bank. Finanční domy ovšem postupně nabízejí hypotéky s vyšším úročením.

Po zářijovém zvýšení základní sazby České národní banky o 0,75 procentního bodu vzrostly nabídkové sazby hypoték napříč trhem. Například úvěry s fixací na pět let zamířily ke čtyřem procentům. Navíc začátkem listopadu ČNB zaskočila trh razantním zvýšením základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta.

„Jen díky dvouměsíčnímu zpoždění, které je dáno tím, že Fincentrum Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték, přičemž banky tyto úvěry zpracovávají přibližně dva měsíce, se zvýšení v tomto indexu zatím nepromítla. Je ale jasné, že sazby budou stoupat a dostanou se přes hranici čtyř procent a pravděpodobně budou také atakovat pětiprocentní hranici,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Vzestup oproti létu bude zřejmě poslední

Propad poptávky se zatím nekonal a objem poskytnutých hypoték v říjnu opět překročil třicet miliard korun. Banky sjednaly 10 065 úvěrů v celkovém objemu 32 miliard. Pro hypotéku si přišlo o téměř pět set lidí více než v září a objem poskytnutých peněz vzrostl téměř o 1,5 miliardy korun. Oproti říjnu loňského roku objem stoupl o téměř sedm miliard korun.

Přesto je zjevné, že hypoteční trh začíná brzdit. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték více než 75 procent, v září to bylo 38 a v říjnu už pouze 27 procent.

„Dá se předpokládat, že jakmile se skokové zdražení promítne do průměrné sazby, budou padat i objemy podepsaných hypoték,“ uvedl Sýkora. Od začátku roku už banky sjednaly hypotéky za více než 355 miliard korun.

Zdroj: E15.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..