Jedna banka, jedny podmínky. A tím pádem jen jedna splátka v jeden den. To jsou hlavní devizy sloučení více půjček do jedné. Navíc se tím dá ušetřit, zvláště pokud na původních úvěrech byly nevýhodné podmínky.
Spotřebitelský úvěr na auto, nové domácí spotřebiče na splátky, k tomu kreditní karta. Každý úvěr u jiné finanční instituce, s jiným datem pravidelné splátky, s jinou úrokovou sazbou a délkou splatnosti. Taková situace není řadě lidí cizí. A pokud začne osobní nebo rodinný rozpočet zatěžovat příliš, je dobré přemýšlet o konsolidaci úvěrů, tedy sloučení všech do jednoho jediného.
„Konsolidací totiž získáte jediný splátkový kalendář, jedny podmínky a jednoho finančního partnera,“ říká Lukáš Kulhavý, která má na starost nezajištěné úvěry v České spořitelně. Vše pak bude přehledné, jednoduché, navíc bezpečnější. Nemusíte totiž každý měsíc myslet na to, zda vám všechny splátky v pořádku odešly. Tím předejdete riziku, že zapomenete a dostanete se do prodlení se splátkou a následnému možnému záznamu v registrech.
Kdy ještě o sloučení úvěrů přemýšlet
Uvažovat o sloučení půjček se ale vyplatí i v dalších situacích. „Určitě je vhodné refinancovat, pokud máte na aktuálním úvěru či úvěrech nevýhodné sazby či poplatky,“ uvedla Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. Konsolidace totiž dokáže nabídnout výhodnější úrokové sazby i celkové náklady na úvěr.
Výhodné to může být podle Černé i pro ty, kteří by si potřebovali „ulevit“ na měsíčních výdajích, nebo si ke konsolidovaným půjčkám vzít novou hotovost a prodloužit si délku splácení. Vhodné řešení to může být také pro lidi, které zasáhl covid a propadly se jim příjmy.
Pozor ale, aby banka na sloučení vašich úvěrů přistoupila, nesmíte již být v potížích. „Konsolidovat nejde úvěry, u kterých je klient v prodlení se splácením,“ vysvětluje Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky.
Kolik půjček lze sloučit
Konkrétní parametry pro sloučení půjček jsou u bank obdobné, liší se spíš v detailech. „Umožňujeme sloučit nezajištěné úvěry, tedy půjčky s pravidelnou splátkou, kreditní karty, kontokorenty a revolvingové úvěry, a to jak od bankovních, tak i nebankovních společností,“ vyjmenovává Jana Pokorná, tisková mluvčí Air Bank. Jinými slovy, banky umožňují sloučit takové půjčky, které jsou dohledatelné a ověřitelné v registrech.
Množství půjček, které lze sloučit do jedné, se ovšem již liší banku od banky. Například u Komerční banky není počet konsolidovaných úvěrů omezen a lze sloučit i úvěry manželů. U Air Bank lze sloučit maximálně 20 závazků. „Ze zkušenosti ale víme, že 95 procent klientů potřebuje sloučit maximálně 5 závazků,“ doplňuje Pokorná.
Stejně tak se liší celková výše, které může konsolidovaný úvěr dosáhnout. Například u ČSOB a Moneta Money Bank je horní hranice stanovená na 800 tisíc korun, u Air Bank na 900 tisíc korun, u Sberbank na 1 milion korun a u Komerční banky a České spořitelny dokonce na 2,5 milionu korun.
Výhodnější sazba i benefity
Rozdíly jsou i v úrokových sazbách. V případě Monety začíná na 3,5 procenta ročně, u Optimální půjčky od Komerční banky je sazba od 3,8 procenta ročně, u Air Bank získáte sazbu od 3,9 procenta. ČSOB od 1. května 2021 garantuje úrokovou sazbu 4,5 procenta ročně. Maximální doba splácení je u všech uvedených bank 10 let. Individuálně lze za určitých okolností dohodnout delší.
U některých bank pak lze získat i nějaký benefit navíc. „Najdete například úvěry s tzv. bonusovou úrokovou sazbou. Vydržíte-li splácet do určité doby úvěr u daného poskytovatele, ukončí vám splácení dříve,“ říká Dalibor Čerych, finanční poradce společnosti Bidli. Například Česká spořitelna klientům za řádné splácení odpouští až 15 splátek z nově vzniklého konsolidovaného úvěru. Sberbank nabízí od 1. června bonusovou úrokovou sazbu 1,99 procenta ročně, dosáhnete jí ale jen při dodržení bankou stanovených podmínek (např. nesmíte být po celou dobu v prodlení se splátkami, nesmí dojít k žádné mimořádné splátce).
Zdroj: iDnes.cz