Úvěry u bank klesly poprvé za dekádu. Firmy mají půjčeno o desítky miliard méně

Úvěry u bank klesly poprvé za dekádu. Firmy mají půjčeno o desítky miliard méně

Firmy a živnostníci měli na konci dubna u bank úvěry za 1,14 bilionu korun, což je o 28 miliard méně než na konci dubna 2020.

Jde o první pokles od roku 2010, kdy se české společnosti ještě vypořádávaly s následky světové finanční krize. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

„Výrazný růst objemu vkladů firem a živnostníků u bank spolu s opačným vývojem na straně úvěrů ukazuje, že firemní sektor v uplynulých 12 měsících výrazným způsobem omezil své investice, což bylo v době nejistoty pochopitelné. Odložené investice však můžou v následujícím období brzdit jejich konkurenceschopnost nebo jejich možnosti využít očekávaného ekonomického oživení,“ upozornila Kameníčková.

Připomněla také další ukazatel, kterým je rozdíl mezi celkovým objemem firemních vkladů a úvěrů. Objem firemních úspor byl dosud vždy nižší než objem jejich úvěrů, což se poprvé změnilo v červenci loňského roku. Rozdíl mezi firemními úsporami a úvěry se zvyšoval až do letošního února, kdy už měly firmy u bank uloženo o 107 miliard korun více, než kolik měly půjčeno. Od té doby se začal rozdíl mírně snižovat, v dubnu činil 92 miliard korun.

V dubnu se však zároveň poprvé od října loňského roku zastavilo zhoršování platební morálky lidí, živnostníků i firem, které souviselo s koncem zákonného moratoria na splátky úvěrů. Objem nesplácených firemních úvěrů dosahoval 4,32 miliardy korun, o 50 milionů méně než v březnu. Živnostníci řádně nespláceli 6,88 miliardy korun, o 30 milionů méně než v březnu. U domácností se objem nesplácených úvěrů nezměnil a dosahoval 1,85 miliardy korun.

Nejlepší platební morálku měli lidé s úvěry na bydlení, kteří v dubnu řádně nespláceli 1,1 procenta závazků. Firmy nesplácely 4,3 procenta dluhů, lidé s úvěry na spotřebu nespláceli 5,6 procenta závazků, zatímco živnostníci nespláceli 6,9 procenta dluhů. „Živnostníci patřili v uplynulém roce k nejvíce zasaženým skupinám. To se promítlo do výrazného zhoršení jejich platební morálky koncem loňského roku doprovázené i nižší dostupností úvěrů od bank a dalších finančních institucí,“ uzavřela Kameníčková.

Zdroj: E15

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..