Koronavirus a splácení půjčky: Odklad splátek může rozpočtu ulevit

Koronavirus a splácení půjčky: Odklad splátek může rozpočtu ulevit

Zasáhla koronavirová krize vaše finanční příjmy? Bojíte se, že nebudete schopni splácet své závazky? A věděli jste, že půjčky si můžete odložit až do konce října 2020? Prozradíme vám, kolik lidí už tuto možnost využilo i jak postupovat při žádosti o odklad.

Kolik lidí už využilo odklad splátek?

Koronavirus v uplynulých měsících doslova zamíchal kartami a rozjetý vlak ekonomiky jakoby najednou dostal červenou. Do potíží, a to nejen se splácením úvěrů, se tak dostala řada českých firem i domácností. Pokud i vy právě řešíte něco podobného, pak pro vás bude alespoň malou úlevou možnost odkladu splátek – tedy pokud jste půjčku uzavřeli před 26.3.2020. Banky proto mají v posledních měsících pěkně na pilno, žádostí jim totiž chodí stovky denně. K 10. 7. 2020 si o odklad splátek úvěrů požádalo 152 915 domácností. Schválených žádostí je pak 91 408, z toho 24 840 bylo spotřebitelských úvěrů.

Kdo a na jak dlouho si může splátky odložit?

Odložení splátek se týká nejen běžných spotřebitelů, ale také OSVČ a firem. Kromě více než 150 tisíc českých domácnosti si splátky již například odložilo i 17 049 malých a středních podniků. Odklad se však netýká všech úvěrových produktů. Nepochodíte s ním tedy například u kreditních karet, leasingu, ani kontokorentních a revolvingových úvěrů. Podmínkou je také uzavření půjčky v době před 26. březnem 2020.

Splácení stávajícího úvěru si bylo možné odložit do konce července – ale nezoufejte, druhou možností je odklad až do konce letošního října. Délka splátek se pak prodlouží o počet odložených měsíců. Rozhodnout se proto můžete podle toho, jak moc vás koronavirová krize zasáhla po finanční stránce. Informace o odložení vašeho konkrétního úvěru vám jistě zašle vaše banka.

Jak si odložit splátky?

Než se rozhodnete pro odklad splátek, dobře si promyslete svou finanční situaci a nutnost tohoto odkladu. Je totiž důležité si uvědomit, že splátky za tyto měsíce se nepromíjí, pouze se odloží a vy je stejně budete muset zaplatit. Stejně tak zaplatíte úrok ve výši uzavřené smlouvy.

V případě, že si chcete půjčku skutečně odložit, stačí vám vyplnit kontaktní formulář pro zaslání žádosti o odklad splátek, který najdete na internetových stránkách své banky. Po zaslání by vám mělo přijít vyrozumění o (ne)schválení a od následujícího dne se vám splácení automaticky odkládá na vámi zvolenou dobu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..