Nemovitostní fondy letos koronakrize prověří

Nemovitostní fondy letos koronakrize prověří

Bilance realitních fondů za první tři měsíce roku přináší dobrou zprávu: i navzdory nástupu pandemie koronaviru, zavřeným obchodům a ochromenému provozu ekonomiky si tyto specializované fondy zaměřené na komerční nemovitosti udržely svoji výnosnost.

A teprve zbytek roku ukáže, jak budou odolné proti očekávanému propadu hospodářství, opožděným platbám od nájemníků a výkyvům cen.

Hospodářské noviny sestavují od roku 2017 každé čtvrtletí žebříček Top realitní fondy,ve kterém sledují výkonnost více než dvou desítek těchto specializovaných fondů dostupných investorům v Česku. Ty fungují tak, že pořizují různé nemovitosti − logistické parky, výrobny, kancelářské budovy nebo obchodní centra – a z nájmů podílníkům vyplácejí relativně stabilní výnos. A právě letošní rok bude zásadním testem pro tento typ konzervativních investičních nástrojů. Vyjde najevo, jak se s ekonomickými dopady pandemie vyrovnají hlavně fondy,které mají v portfoliu nejvíce zasažené budovy – nákupní centra a hotely.

Nejvýkonnější realitní fondy vydělaly ke konci března svým investorům mezi osmi a 14 procenty ročně. Vyplývá to z dat, jež HN sbírají a analyzují ve spolupráci s Institutem strategického investování (ISTI) při Fakultě financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze.

„Domníváme se, že fondy sledované v našem žebříčku mají velmi dobrý potenciál k tomu,aby stávající krizi přestály bez větších problémů. Klíčová bude situace retailu, jelikož v této oblasti jsou české realitní fondy značně exponované,“ říká k výsledkům za první čtvrtletí ředitel ISTI David Mazáček. Data za první čtvrtletí zobrazují účinky koronaviru jen částečně,neboť toto období je zasaženo pouze jedním měsícem a možné dopady budou podle Mazáčka patrné spíše ve výsledcích za druhý a třetí kvartál. „Zatím nevidíme ve výsledcích zásadní korekce a zdá se,že trh minimálně první měsíc koronaviru přestál stabilně,“ dodává.

Konzervativní, výnosné Nemovitostní fondy v uplynulých letech získávaly na popularitě a staly se v oblasti investičních fondů nejrychleji rostoucím segmentem. Oblíbili si je jak individuální movití investoři, tak drobní střadatelé. Mnozí je používali jako
relativně konzervativní, ale výnosný doplněk k rozprostření rizika investovaných peněz.

Zdroj: HN

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..