Hypotéky zdražují nejrychleji v historii. Měsíční splátka vyroste i o tisíce

Hypotéky zdražují nejrychleji v historii. Měsíční splátka vyroste i o tisíce

Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji od roku 2003. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex skončila těsně pod hranicí tří procent.

V nabídkách některých bank už lze najít sazby převyšující hranici čtyř procent. Odborníci na financování tak odhadují, že zájem o úvěry na bydlení letos prudce opadne.

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 procenta. „Jedná se o nejvyšší meziměsíční nárůst úrokové sazby v historii hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Běžně lze ale na trhu najít sazby přes čtyři procenta. Banky v posledních měsících zdražovaly. Například nyní oznámila zvýšení úrokové sazby Airbank a ČSOB.

„Od 17. ledna 2022 zvýšíme úrokové sazby u hypoték o 0,4 procentního bodu. U nových hypoték banka klientům nabídne při započtení slevy za pojištění schopnosti hypotéku splácet roční úrok od 4,14 procent. U hypoték převedených z jiné banky pak roční úrok bude nově začínat na 3,94 procenta,“ uvedla Airbank v tiskové zprávě.

ČSOB zdražila o 0,6 procenta a sazba se tak pohybuje podle délky fixace od 4,49 až k 4,79 procentům. „Nové sazby jsou reakcí na razantní krok ČNB z 22. prosince 2021, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace,“ vysvětlil Jiří Feix z Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Česká národní banka (ČNB) zvýšila na konci prosince základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Centrální banka navíc počítá s jejím dalším růstem i v letošním roce, tempo růstu by však mělo zpomalit.

Zdroj: Aktuálně.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..