Investiční úvěry patří k podnikatelským úvěrům a jsou určeny na pořízení či investici do dlouhodobého hmotného majetku, tedy staveb, a to včetně jejich pořízení či rekonstrukce, strojů a zařízení či jejich technologických souborů, dopravních prostředků a podobně.
Dále jej podnikatelé nebo firmy mohou využít například na pořízení nové technologie nebo na marketingové akce a propagační materiály.
Tento typ úvěru je tedy určen na financování projektu, který se týká investic a řeší tak dlouhodobější perspektivu firmy. Oproti tomu provozní úvěry jsou určeny k financování oběžných aktiv, pohledávek a zásob, předzásobení materiálem či zbožím, na provozní financování výroby nebo jako finanční rezerva pro nenadálé příležitosti atd. Jejich nabídku naleznete v článku Přemýšlíte nad provozním úvěrem? Prozkoumejte nabídku a pečlivě volte jeho typ.
Na rozdíl od neúčelového úvěru získá klient u investičního úvěru nižší úrokovou sazbu a v porovnání s provozními úvěry investiční úvěry vyžadují spoluúčast klienta na nákladech projektu a také mají delší dobu splatnosti. Jedná se o úvěr se splatností od cca čtyř do 10 let s rovnoměrným nejčastěji čtvrtletním splácením, který se dále vyznačuje například jednorázovým načerpáním celkové částky. „Podle specifik projektu či oboru podnikání jsou občas používány i splátky nerovnoměrné, sezonní, progresivní či degresivní, místo čtvrtletních roční či měsíční a podobně,“ upřesňuje Michal Teubner, specialista externí komunikace z Komerční banky. Délka investičního úvěru by měla kopírovat návratnost investice, a tedy délku časového období, za které se prostředky, vynaložené na investici, vrátí ve formě příjmů. „Délka úvěru zpravidla nepřekračuje délku odpisu majetku,“ doplňuje Jakub Švestka, PR Manager and Spokesperson z Moneta Money Bank.
Jaká je nabídka investičních úvěrů?
U České spořitelny patří k výhodám jejich investičních úvěrů individuální čerpání (jednorázové, postupné), individuální splátkový kalendář (možnost nepravidelných splátek), individuální zajištění a také možná kombinace s provozním úvěrem. Různé a přizpůsobitelné typy úvěrů nabízí také v ČSOB, aby dokázali co nejlépe vyhovět všem podnikatelům a firmám. „Jejich potřeby se mnohdy liší, ať už jde o velikost firmy nebo obor podnikání. Podle toho nabízíme i různé možnosti délky splácení úvěru,“ popisuje Jan Figlovský, manažer segmentu pro firemní klienty ČSOB.
V Raiffeisenbank lze investiční úvěr čerpat jednorázově či postupně a do výše 3 milionů korun je možné jej čerpat bez zajištění nemovitostí, přičemž doba splatnosti je až 15 let. Úrokovou sazbu lze nastavit dvěma způsoby: jako pohyblivou nebo jako fixní. Pohyblivá sazba je složená z proměnlivé referenční sazby, kterou vyhlašuje ČNB, ECB. Fixní sazba je stanovená na příslušné úrokové období (1 – 15 let) s přihlédnutím k průběhu splátkového plánu jistiny úvěru,
vysvětluje Petra Kopecká, External Communicaton Manager této banky.
Zdroj: Podnikatel.cz