Státem zvýhodněné úvěry příliš výhod nenabízejí

Státem zvýhodněné úvěry příliš výhod nenabízejí

Státem podporované úvěry na pořízení vlastního bydlení spravované Státním fondem podpory investic letos netáhnou. A není divu. Nabízejí úrokovou sazbu jen nepatrně nižší, než nabízejí komerční banky. A problém je i objem peněz, s nímž pracují.

Program Vlastní bydlení Státního fondu podpory investic (SFPI) spadající pod rezort Ministerstva pro místní rozvoj nabízí úvěry na pořízení, výstavbu, přestavbu rodinného domu nebo bytu lidem do 40 let věku. Od letošního ledna navíc nabízí atraktivnější podmínky u objemu schválených peněz.

„V rámci novely byla navýšena maximální částka úvěru na výstavbu nebo koupi rodinného domu na 3 400 000 korun a dále byla navýšena maximální částka úvěru na pořízení bytu na 3 000 000 korun,“ upozorňuje ředitelka komunikace SFPI Karolína Smetanová.

Současně dodává, že se od nového roku o deset let prodloužila splatnost poskytnutých úvěrů na bydlení a to na 30 let. Na modernizaci nemovitosti lidé od nového roku žádají nejvýše o 750 tisíc korun. Splatnost úvěru je nejdéle deset let od uzavření smlouvy o úvěru. Tím ale dobré zprávy končí.

Státní úvěry na bydlení mají však i svá ale

Letošní rozpočet programu na podporu pořízení bydlení činí stejně jako loni 700 milionů korun. Reálné volné finanční prostředky pro rok 2022 navíc zúžily podané ale nevyřízené žádosti o úvěr na konci roku 2021. Objem neuzavřených úvěrů k 31.12.2021 dosahoval 120 milionů korun. Reálně se tak rozpočet pro letošní rok snížil na 580 milionů korun.

„Pokud budeme vycházet z aktuálních údajů České bankovní asociace o vývoji hypotečního trhu, tak průměrná výše hypotéky činila letos v únoru přibližně 3,4 milionu korun. Při zjednodušeném výpočtu tak z 580 milionového rozpočtu SFPI letos teoreticky uspokojí 170 žadatelů o hypotéku,“ uvádí finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss s tím, že jde o modelový příklad.

V reálu totiž státní úvěry lidé často čerpají na rekonstrukce svých bytů a rodinných domů nebo pořízení bytu, kde je výše úvěru limitována částkou 3 miliony korun. Další problém je, že není příliš mnoho nadějí na to, že by bylo peněz více.

„Navýšení rozpočtu je možné v případě nižšího zájmu o naše další programy. Vyhodnocení případně volné alokace z dalších programů uděláme v okamžiku, kdy bude jasné, že žádosti jsou ve větším objemu, než je alokovaných 700 milionů korun,“ vysvětluje Smetanová ze SFPI.

Zároveň potvrzuje, že přes od ledna navýšený objem čerpaných prostředků zájem o úvěry na pořízení si vlastního bydlení letos významně upadá.

Zdroj: E15.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..